Akdeniz’deki Türk-Yunan çekişmesi siber alanda: Anka Neferler Yunan dışişlerini zora soktu

Son dönemde Libya’daki krizin çözümüne yönelik izlenen farklı politikalar nedeniyle Türk – Yunan ilişkilerinde gözlenen gerginlik siber alana da yansıdı.

Geçtiğimiz hafta kendilerine ‘Anka Neferler’ diyen bir Türk hacker grubu Yunanistan istihbarat kurumu EYP, Yunan Parlamentosu , Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının aralarında bulunduğu kamu kuruluşlarının web sitelerine saldırı düzenlemişti. Saldırının Yunan makamlar tarafından doğrulandığı neokosmos  sitesinde haber olarak yer aldı.

Sitenin haberine göre, saldırıdan 12 saat sonra Yunanistan, hedef alınan web sitelerinde benzer bir olayın yaşanmaması için tedbir alırken, aynı zamanda Türkiye’ye yönelik siber saldırı hazırlığına girişti.

Anonymous Greece adlı hacker grubu web sitelerinde “Türklerin dün bizi vurmasıyla biz de bugün karşılık verdik. Şu bilinmeli ki saldırılar daha yeni başladık. Her yeni saldırıda yeni bir yayınlayacağız.” açıklamasını yaptı. Grup aynı zamanda saldırı düzenledikleri sistemlerin isimlerini de yayınladılar. Haberde geçen liste içerisinde Milli İstihbarat Teşkilatı e-posta servisi de bulunuyor.

Yunan Parlemontosu offline’a düştü

Türk hackerların saldırılarıyla ilgili basına bilgi veren Yunan yetkililer, DoS saldırısı sonrasında sitelerin zarar görmemesi için sunucu erişimlerini kestiklerini açıkladı. Herhangi bir verinin çalınmadığı da belirtilirken saldırı sonrasında Yunanistan Parlamentosunun web sitesi devre dışı kaldı. Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor.

Bu arada cuma günü yaşanan saldırıların ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığının sitesi ancak pazar günü akşam online olabildi. Sunuculara erişimin kesildiği süre zarfından dünyanın değişik yerlerinde yaşayan Yunanistan vatandaşları elçilikler üzerinden gerçekleştirecekleri online işlemleri yerine getiremediler.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.