Türkiye

ABD, Huawei’nin Türkiye’deki yatırımlarından rahatsız

ABD’nin Çinli telekomünikasyon devi Huawei’nin küresel pazar payını daraltma girişimleri devam ederken, şirketin Türkiye yatırımlarının ABD’yi rahatsız ettiği üst düzey yetkililerce dile getirildi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo, Huawei ve Çinli firmaların Türkiye’de göstermiş olduğu faaliyetten dolayı rahatsız olduğunu dile getirmişti. Yasaklamaların ve yaptırımların odağında olan Huawei, konu hakkında açıklamasını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington Examiner’a Çin’in Huawei üzerinden dünyadaki nüfuzunu arttırma çabalarına ilişkin geçen hafta verdiği röportajda, “Şu anda Türkiye’de önemli miktarda veriye sahip olmanız ve bu verilerin Çin Komünist Partisi’nin elinde olduğu gerçeği her zamankinden daha dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye, 5G teknolojisinde güvenlik endişesi taşımıyor

TÜRKİYE’DEKİ YATIRIM MİKTARI 520 MİLYON TL

Konuyla ilgili açıklama yapan Huawei Türkiye, Çinli şirketin Türkiye ile ilişkilerine vugu yaparak Ar-Ge Merkezinin 10. yılında olduğunu belirtti. Ayrıca bu merkezin Çin’den sonra en büyük ikinci Huawei Ar-Ge merkezi olduğu aktarıldı. Yine Ar-Ge merkezinin Türkiye’de telekomünikasyon alanında çalışan 17 merkezden biri olduğu ifade edildi.

Türkiye’deki yatırım miktarının 520 milyon TL olduğu aktarılırken, istihdama dair önemli çalışmaların da yapıldığı aktarıldı. Bununla birlikte diğer Türk firmalarında da danışmanlık verildiği belirtildi. Şu ana kadar 1.500 mühendis ve araştırmacının çalıştığı belirtilirken, 620 aktif profesyonel çalışanın olduğu aktarıldı. Bu sayının önümüzdeki yıl yüzde 10 artması hedeflendiği belirtildi.

Türkiye, 5G teknolojisinde güvenlik endişesi taşımıyor

Ayrıca Türkiye’de geliştirilen ürün ve sistemlerin 30 ülkeye de ihraç edildiği aktarıldı. İstanbul Ümraniye’deki mühendisler tarafından geliştirilen teknolojilerin Avrupa, Güney Amerika, Orta Doğu ve Asya’da alıcı bulduğu belirtildi. Bu yazılım ihracatıyla birlikte Türkiye’ye 260 milyon dolar girişin sağlandığı söylendi.

Şu anki çalışmalarda da 5G, AI ve HMS kendini gösteriyor. 15 üniversite ve 28 akademisyenle çalışma yaptığını belirten merkezin, yüzde 23 oranında kadın çalışana sahip olduğu da belirtildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

ABD 5G İHALESİNDE HUAWEİ GÖRMEK İSTEMİYOR

ABD Yönetimi müttefiklerine 5G altyapı ihalelerine Huawei’nin sokulmaması gerektiği konusunda uzun zamandır uyarılarda bulunuyor. 5G altyapısı konusunda Çinli şirketin önemli fiyat avantajları bulunuyor. İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, Avustralya ve Kanada’dan oluşan ve 5 Göz olarak bilinen istihbarat ortaklığının üyeleri Huawei’yi 5G ihalesine sokmama kararı almıştı.

Amerika’nın öne sürdüğü iddialar arasında Huawei’nin elindeki verileri Çin Yönetimi ile paylaşması öne çıkıyor. Huawei’nin yatırımlarını artırdığı Türkiye’de ise hükümetin 5G ihalesinde güvenlik ile ilgili bir endişesi bulunmadığı açıklanmıştı.

Türkiye, 5G teknolojisinde güvenlik endişesi taşımıyor

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: