Sektörel

Platin Bilişim genç mühendis adaylarıyla buluştu: Siber güvenlikte yetişmiş iş gücü açığı var

Ayhan Bamyacı; siber güvenlik alanında yetişmiş iş gücü açığına dikkat çekerek, bu alanda başarılı bir kariyer hedefi olan öğrencilere tavsiyelerde bulunduGeleceğin mühendis adayları ile buluşan Platin Bilişim CEO’su Ayhan Bamyacı; siber güvenlik alanında yetişmiş iş gücü açığına dikkati çekerek, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE kulübünün  organize ettiği 16. İltek Günleri ile İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından organize edilen Kariyer Zirvesi etkinliklerinde sponsor olan Platin Bilişim, bilişim sektöründeki iş gücü açığı ve potansiyeli ile geleceğin lider mühendisleri için önerilerde bulundu.

İTÜ Kariyer Zirvesi ise 6-7 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. Sanal ortama uyumlu hale gelen organizasyonlarda bu yıl öğrenciler insan kaynakları yetkilileriyle tek tıkla CV’lerini paylaştı. Bunun yanı sıra çeşitli  etkinliklerle şirket yetkililer ve öğrencler bir araya geldi.

Toplam 5785 kişinin katıldığı kariyer etkinliklerinde Platin Bilişim insan kaynakları ekibi online olarak öğrencilerle iş görüşmesi yaptı. Firma yetkilileri bunun yanısıra yüzlerce iş ve staj başvurusunu değerlendirdi.

16. İltek Günleri’nde 700’ü aşkın mühendis adayı ile dijital ortamda bir araya gelen Platin Bilişim siber güvenlik direktörü Furkan Batman; Siber Güvenlik Paneli’nde  güvenlik teknolojileri ile ilgili soruları cevapladı.

SİBER GÜVENLİK SEKTÖRÜNDE EĞİTİMLİ İŞ GÜCÜNE İHTİYAÇ VAR

Genel Müdür Bamyacı ise yaptığı sunumda küresel anlamda siber güvenlik alanındaki iş gücü potansiyeline dikkati çekerek, güvenlik sektöründe başarılı bir kariyere sahip olmak isteyen öğrencilere, gerekli kişisel nitelikler ve teknik donanımlar hakkında  bilgiler verdi.

Ayhan Bamyacı; siber güvenlik alanında yetişmiş iş gücü açığına dikkat çekerek, bu alanda başarılı bir kariyer hedefi olan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. “Platin Bilişim olarak geçtiğimiz hafta 16. İltek Günleri kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mühendis adaylarına bilişim sektöründeki kariyer fırsatlarını aktardık. Bu hafta ise kendi mezun olduğum İTÜ’de sizlerle bir aradayım. Sosyal sorumluluğumuzun bilincinde olarak daha güvenli bir gelecek için çalışırken, gençlerin kariyer planlarına katkı sağlama fırsatı bulabildiğim bu etkinliklerin bir parçası olmaktan memnuniyet ve onur duymaktayım.” şeklinde konuşan Bamyacı sözlerine şöyle devam etti: 

“Başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada büyük küçük her ölçekten kurumun gündeminde siber güvenlik uzman açığı bulunakta. IDG’nin yaptığı ankette göre BT çalışanlarının yüzde 78’i şirketlerinde siber güvenlik açığı olduğunu ve kendilerini güvende hissetmediklerini belirtiyor. Bu oran tüm gerçeği gözler önüne seriyor. Yapay zeka teknolojileri destekli ataklar ve şirketlerin bu ataklar karşısında büyük tehdit altında olması nedeniyle siber güvenlik alanında iş hacmi oldukça arttı. 

Ülkemizde ortalama her 35 saniyede 2244 adet siber saldırı gerçekleşiyor. Siber saldırıya uğrayan ülkeler arasında ise 4. sırada yer alıyoruz. Araştırma kuruluşu Reportlinker’ın Covid-19 sonrası senaryolarını kapsayan raporuna göre şu anda 15.8 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan küresel siber güvenlik pazarının 2025’te 22.2 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Şu an dünya genelinde 21 binden fazla siber güvenlik girişimi var. SOC – Güvenlik Oprasyon Merkezi hizmetinin ise 2024 yılında 1.1 miyar dolarlık bir pazar hacmine sahip olması bekleniyor.

ISC2 Siber Güvenlik İş Gücü Çalışması; 2019’un sonlarında 2,8 milyon profesyonelin küresel olarak siber güvenlik işlerinde çalıştığını ancak sektörün kuruluşları doğru bir şekilde savunmak ve beceri açığını kapatmak için 4 milyon daha eğitimli işçiye ihtiyaç duyacağını bildirmişti.” diyen Bamyacı, iş gücü açığına dair şu bilgileri paylaştı: 

Ayhan Bamyacı; siber güvenlik alanında yetişmiş iş gücü açığına dikkat çekerek, bu alanda başarılı bir kariyer hedefi olan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜ YÜZDE 37 ORANINDA BÜYÜYECEK

“Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, bilgi güvenliğindeki işler için 2012-2022 arasında büyüme oranının %37 olacağı tahmin ediliyor. Bu oran, diğer tüm mesleklerin büyüme ortalamasından çok daha hızlı. ISC2 Siber Güvenlik İş Gücü Çalışmasına göre; COVID-19’un sunduğu ekonomik zorluklara rağmen, bu yıl ilk kez siber güvenlik iş gücü açığının 4 milyondan 3.1 milyona düştü.

Türkiye’ye yapılan siber saldırıların bir amacı da veri çalmak. Ülkemiz bu saldırılardan çok etkileniyor. Bu nedenle başta askeri kurumlar, kritik kamu kurumları ve bu alanda faaliyet gösteren firmalar bu alanda yatırımlarını arttırıyorlar. 

Siber güvenlik uzmanları üç farklı alanda çalışabiliyor. Araştırma geliştirme yapan uzmanlar, güvenlik zafiyetlerini keşfedip bunları ortadan kaldıracak yazılım ve yöntemler geliştiriyor. Siber saldırıları anlama ve karşı koyma konusunda çalışmalar yapan siber güvenlik ekipleri dışında, siber istihbarat ve terörizm alanında çalışan uzmanlar da bulunmakta. 

Platin Bilişim’i sektörde adeta bir okul olarak konumlandırıyoruz. Siz gençlerin bu alanda kariyer yapmasını ve ülkemizi uluslararası arenada başarı ile temsil etmenizi canı gönülden isteriz. Pandemi süreci, lokasyon bağımsız çalışmaya daha çok zemin hazırladı. Siber güvenlik alanında uluslararası kariyer artık sizler için hayal değil. Türk gençlerine ve Z kuşağına güvenim tam. Ülkemizi özelikle siber güvenlik hizmet ihracatı alanında büyük fırsatlar bekliyor.” dedi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: