KüreselSektörel

Siber güvenlik sektörünün düşüşte olduğu haberleri ‘abartılıyor’

Son zamanlarda siber güvenlik sektöründe durgunluk yaşandığına ilişkin yayınlanan haberlerin, istatistiksel veriler ışığında incelediğinde piyasanın tam aksini gösterdiği ileri sürüldü.

Cybersecurity Ventures Şirketi Kurucusu ve CEO’su Steve Morgan’ın Forbes’te yayınlanan makalesine göre, 2015 yılında dünya çapında 75 milyar dolarlık hacme sahip sektörün, 2020 yılına kadar 170 milyar dolara yükseleceği tahmin edildi.

“Başka bir deyişle, şirketler ve hükümetler önümüzdeki dört yıl içinde siber güvenliğe yaklaşık olarak 100 milyar dolar harcamış olacak,” diyen Morgan, piyasa durgunluğuna ilişkin çıkan haberlerin çok fazla abartıldığını söyledi.

İLGİLİ HABER >> SİBER GÜVENLİK HİSSELERİNDEKİ DÜŞÜŞ SEKTÖRÜ KARIŞTIRDI

Morgan makalesinde, milyar dolarlık anlaşmaların siber güvenliği 2015 yılında tüm zamanların en yüksek yatırım yapılan sektörü haline getirdiğini vurguladı.

InformationWeek ve DarkReading ortak raporundan alıntı yapan Morgan’a göre siber güvenlik hisse senetleri 2016 yılında düşüş trendi göstermesine rağmen siber güvenlik şirketlerine yüksek miktarlarda para akışı hala devam etmekte.

“Siber suç istatistikleri en iyi piyasa göstergesi aslında. Eğer hiç siber suç olmasaydı, o zaman siber güvenlik piyasası da olmazdı,” diyen Morgan, artan siber suçların artan siber güvenlik maliyeti anlamına geldiğini belirtti.

İLGİLİ HABER >> FIREEYE’IN DÜŞÜK BÜYÜME KRİZİ

Siber suçların dünya çapındaki maliyeti 2019 yılına kadar dört kat artarak 500 milyar dolardan 2 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Dünya Ekonomik Forumu’na göre siber suçların önemli bir kısmı, özellikle de gizli belge ve bilgilerin elde edildiği endüstriyel casusluklar tespit edilemiyor.

IBM şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ginni Rometty siber suçları dünyadaki şirketler için “en büyük tehdit” olarak tanımlıyor.

Amerikan News and World Report kuruluşunun yayınladığı meslek derecelendirme raporuna göre, bilgi güvenliği analistliği, 2015 yılının en iyi 100 mesleği sıralamasında 8. sırada yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri metrolarında siber güvenlik personeli maaşları ise 380 bin dolar üzerine kadar çıkabiliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu