Makale & Analiz

Türkiye Yapay Zeka Zirvesi – Yeni Aşkımız Yapay Zeka

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi tarafından, 14 Şubat’ta, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde “Yeni Aşkımız Yapay Zeka” sloganıyla harika bir etkinlik gerçekleştirildi. Yoğun katılım olan etkinliğin sponsorluğunu da IBM, Google, SAP ve Yapı Kredi gibi önemli markalar üstlendi. Etkinlik, sanat ve teknolojinin birleşmesine ve 14 Şubat’a ithafen bir piyano dinletisi ile başladı. Akabinde GelecekHane kurucularından Halil Aksu’nun yapay zekanın günümüzdeki durumuna ve olumlu kullanımı sayesinde getireceği faydalara değindiği açılış konuşması ile devam edildi.

Kaçırılmayacak etkinlik >> Siber Güvenlikte Başarılı Kariyer -Mentor Burak Sadıç

Etkinlikteki dört panelden ilki “Finans Dünyasında Yapay Zeka” üzerine idi. IBM Veri Bilimcisi Dr. Eva Marie Multer-Stuler, panel öncesi yaptığı vizyon sunumunda finans sektöründeki yapay zeka örneklerine değindi. Panel, HBR Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan’ın moderatörlüğünde ve Anadolu Sigorta GYM’si Mehmet Abacı, İşbankası CIO’su Hakan Aran, Yapıkredi COO’su Cahit Erdoğan, Miletos Kurucusu Berkin Malkoç ve IBM Türkiye Genel Müdürü Defne Tozan’ın panelistliğinde gerçekleştirildi. Bankacılık sektöründe de özellikle yapay zeka ve robotik uygulamalarının geliştirilmeye başlandığı vurgulandı.

Önümüzdeki dönemlerde bankaya girdiğimizde sıra numarasını robotlardan alıp, bekleme anında robot ile belli finansal işlemler yapabiliriz. Bunun yanında toplanan verilerin güvenilirliği ve siber güvenlik stratejileri de bu alanla ilgili önemli bir konuyu oluşturuyor. Örneğin, otomatik sistemlerin vardığı sonucun nedenini belirleyemiyorsak, bunun kullanılmaması gerektiğine yönelik mevzuat çalışmaları üzerinde duruluyor. Panelde dile getirilen finans sektörünün bu teknoloji ile ilgili beklentileri ise kısaca regülasyonlar ile önünün açılması.

Devamında verilen arayla birlikte, zirvede “Ticaret Dünyasında Yapay Zeka” paneline geçildi. İkinci panelin vizyon konuşmasını Google Cloud Machine Learning uzmanı Khalid Salama yaptı. Pazarlama danışmanı Hakan Akben’in moderatörlüğündeki panele, Vispera kurucusu Aytül Erçil, Google Cloud Genel Müdürü Önder Güler, Multinet CEO’su Demirhan Şener, LC Waikiki COO’su Osman Şentürk, Migros CIO’su Kerim Tatlıcı ve TANI Genel Müdürü Hülya Varlık panelist olarak katıldı. Panelde üzerinde durulan konular ise şöyleydi: Günümüzde özellikle analizlerde yapay zekanın kullanılıyor olması müşterilere daha iyi hizmet vermede iyi çözümler sağlıyor. Elimizdeki veriyi kullanarak sektörün ve dolayısıyla ülkemizin gelişmesine katkıda bulunabiliriz. Bu açıdan panelde verilen en önemli mesaj, start-upların desteklenmesi gerektiğiydi.

Verilen yemek arasının ardından “Yapay Zeka ve Etik” konusunda AI Ethics Lab kurucusu Cansu Canca ve Sabah Gazetesi yazarı Timur Sırt, yapay zeka teknolojisinin dokunduğu alanlardaki etik tartışmaların neler olduğuna ve ne gibi çözüm yolları getirilebileceğine dair interaktif bir konuşma yaptı.

Akabinde “Üretim Dünyasında Yapay Zeka” konulu panele geçildi. SAP İnovasyon Mimarı Stratis Pelekidis’in vizyon sunumunda üretim sektöründeki yapay zeka örneklerine değinildi. Fortune Türkiye Teknoloji Editörü Kerem Özdemir’in moderatörülüğündeki panel oldukça keyifliydi. Panelistler ise üretim sektöründeki önemli isimlerden oluşuyordu, SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, Tazi.ai Kurucusu Zehra Çataltepe, Tüpraş CIO’su Barış Düzenli, Maersk CDO’su İbrahim Gökçen, Arçelik CDO’su Ahmet Hasanbeşeoğlu ve Ford Otosan CDO&IT Direktörü Hayriye Karakuzu Karadeniz idi.

Panelde vurgulanan noktalar ise şunlar oldu: Otonom araçlar ve akıllı cihazların geliştiriliyor olması, bu teknolojinin ilk olarak üretim sektörünü etkileyeceğinin habercisidir. Artık süreçler de dijitalleşiyor. Bir süre sonra ürünü satmak için reklamlara gerek kalmayacak, ürünler insanları buluyor olacak. Tedarikçilerin ürünün nereden geldiğini takip etmesi ve üretim bandında yanlış üretilmiş bir ürün varsa bunun ayırt edilmesi noktasında da yapay zekadan yararlanıyor olacağız. Özellikle insan olarak yapamadığımız, yeterli olamadığımız şeylerde yapay zekayı kullanmaya yönelmeliyiz.

Üretim dünyasındaki önemli isimlerin verdiği mesajlarla sonlanan panelin verilen aranın devamında zirvenin son paneline geçildi. “Türkiye ve Yapay Zeka” konulu panelde moderatör Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ idi. Türkiye’de teknoloji konusunda farklı uzmanlıkları olan isimleri bir araya getiren panelde, Etiya CEO’su Aslan Doğan, Dülger Hukuk Ofisi’nden Av. Volkan Dülger, TOBB Yazılım Meclis Başkanı Melek Bar Elmas, TTGV İstanbul Şube Müdürü Siber Eşder, ScaleX Ventures Partner’ı Alper Mat ve TEPAV ‘dan Selin Arslanhan Memiş panelist olarak yer aldı.

Türkiye’de bu alana kamusal olarak ne gibi destekler sunulması gerektiği ve özel sektörün önünü açacak düzenlemeler konusundaki beklentiler üzerinde duruldu. Dünyadaki benzer örneklerde olduğu gibi, devletin bir yapay zeka stratejisi belirlemesi gerektiği mesajı verildi. Bu bakımdan, Türkiye’nin de bu alandaki yarışa dahil olabilmesi için start-upların önünün açılmalı. Çok hızlı gelişen bu alanda kuşun konduğu değil, konacağı yer tespit edilmeli.

Türkiye’deki gelişmeler ve beklentileri konu alan panelin ardından, son olarak, George Mason Üniversitesi’nden Robin Hanson kapanış konuşması ile geleceğe yönelik önemli fikriler verildi.

TRAI olarak gelenekselleştirilmesi planlanan yapay zeka zirvesinin 2018 ayağı oldukça başarılıydı. Finans, üretim, ticaret, hukuk ve etik gibi pek çok konunun bu teknoloji karşısındaki değişimine ve gelişmesinde izlenmesi gereken yol haritalarına işaret edildi. Türkiye’nin de yarışa dahil olabilmesi, farkındalık yaratılabilmesi için bu gibi etkinliklerin artması dileğiyle…

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu