Makale & Analiz

STM siber güvenlik ekosistemi için kolları sıvadı

STM Akademi’nin ODTÜ Teknokent işbirliğiyle düzenlediği, kapalı bir etkinlik olan Siber Güvenlik Ekosisteminin Yenilikçi Çözümlerle Geliştirilmesi Çalıştayı, STM’nin yanısıra farklı şirketlerden de konuşmacıları bir araya getirdi.

Odağında etkin bir siber güvenlik kümelenmesi yaratma ve ekosistemi ileri götürecek adımların atılması gibi konular işlenen etkinlikte ilk söz alan, SSM Siber Güvenlik ve Elektronik Harp Daire Başkanı Sami Ulukavak, bu odaktan hareketle SSM olarak her iki konuda da ne kadar çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Kendisini en son Nisan ayında dinlediğimde bu alanda üç çalıştayı takiben bir uluslararası konferans olacağına dair önemli bir yol haritası çizen Ulukavak, geçen süre içerisinde bu hedef kapsamında hayata geçirdikleri iki önemli çalıştaydan bahsetti.

Ağustos ayında siber güvenlik özelinde çalışan akademisyenleri bir araya getiren çalışmayı takiben, geçtiğimiz ay BTK’da kamu kurumlarından katılımcıları buluşturduklarını belirten Ulukavak, 23 Ekim’de İTÜ Teknopark’ta bu çalıştayların sonuncusunun düzenleneceğini belirtti. Bütün bu çalıştaylardan kümelenmenin ne şekilde olması gerektiğine dair toplanan verilerin, 27-28 Kasım tarihinde Ankara’da düzenlenecek olan, 3. International Cyber Warfare and Security Conference (ICWC): Strengthening the Cybersecurity Ecosystem and Cybersecurity Cluster başlıklı konferansta sunulacak olması, somut ve istikrarlı adımların atılıyor olduğunu görmemiz açısından oldukça önemliydi.

Etkinliğin ev sahiplerinden biri olan, STM Siber Güvenlik ve Büyük Veri Direktörü Dr. Emin İslam Tatlı, konuşmasına Türkiye’deki siber güvenlik piyasasının odağında yerli ürün ve yazılım üretmek olduğunu belirterek başladı. Tam da bu nedenle pazarda kendini tekrar eden pek çok ürün olduğunu söyleyen Tatlı, yerli ürün üretmeye çalışırken yeni teknolojileri göz ardı etmemek gerektiğini ısrarla vurguladı.

Saldırı yüzeyinin sürekli arttığı bir dönemde olduğumuzu hatırlatan Tatlı, IoT’nin yükselişini, İHA’ların kullanımını ve giderek sayısı artan otomatize cihazların varlığını bunun en temel sebepleri olarak sıraladı. Tatlı, geldiğimiz noktada siber güvenliğin çözüm bulması gereken en büyük sorunlardan birinin username/password meselesi olduğunu da dile getirdi.

Çalıştayda söz alanların bahsettiği pek çok veriyi sunumunda görselleştiren Logo Siber Güvenlik ve Ağ Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Murat Apohan, siber güvenlik kapsamındaki önemli yatırım alanlarını UX (user experience), Bulut ve NFV olarak değerlendirdi. Siber güvenlik alanında çok iyi kullanıcı deneyimi yakalamanın oldukça zor olduğunu kaydederken, yükselen değerler olan Bulut ve ağ fonksiyonlarının sanallaştırılması yani NFV teknolojilerinin giderek daha fazla karşımıza çıkacağını belirtti.

Black Hat 2017’de Marina Krotofil tarafından sunulan, endüstriyel bir su pompasının su basıncını değiştirerek bozulmasını konu alan “Evil Bubbles” isimli oldukça güncel bir hacking denemesinden de bahseden Apohan, yeni dönemde hackerların endüstriyel sistemlerin hiç bilinmedik açıklıklarını, bilinmedik şekillerde kullanarak beklenmedik zararlar yaratabileceğinin altını çizdi.

İkinci oturumdaki panelin benim için en öne çıkan ismi, şimdiye kadar ilk defa dinleme imkânı bulduğum Bilkent Üniversitesi hocası ve DataBoss kurucusu Doç. Dr. Serdar Kozat’tı. Yapay zekanın bir “hype” haline geldiğini konuşması boyunca yineleyen Kozat, ufak bir classification algoritmasını bile çalıştırmanın yıllar sürdüğünden, 20 yıllık bir geçmişi olan Google Translate uygulamasının ancak son birkaç yıldır düzgün çalışmaya başladığından, yapay zeka alanında hedeflenenlere ulaşılması için aşılması gereken pek çok teknik sorun olduğundan bahsetti. Kozat, en büyük alıcının devlet olduğu Türkiye pazarında yeterince kaynak olmadığını, tek alıcılı sistemin firmalar arasındaki rekabeti olumsuz etkilediğini vurguladı.

Yerli pazarda bir sürü ürün olmasına rağmen, yeterli test ortamının olmadığına dikkat çeken Kozat, fiziksel kümelenme modeliyle bu tarz bir sorunun önüne geçebileceğini söyledi.  Yurtdışına giden iyi öğrenciler kadar, kalan iyi öğrenciler de olduğunu belirtmesi bu konudaki yanlış algının aşılması açısından kanımca oldukça önemliydi. Kalan pek çok yetenekli öğrenci olduğunu, bu öğrencilerin uygun yönlendirme ve kaynak dağıtımıyla büyük işler başarabileceğini duymak eminim salondaki insanlar için umut verici olmuştur.

Son olarak TOBB ETÜ ve Securify adına katılan Prof. Dr. Kemal Bıçakçı’nın STM’nin düzenlediği Capture the Flag yarışmasına benzer bir başka yarışmadan bahsetmesi kayda değerdi. Amerika’da DARPA öncülüğünde ulusal çapta düzenlenen Cyber Grand Challenge’a değinen Bıçakçı, bu yarışmanın tamamı makine (all-machine) bir siber hackleme turnuvası olduğunu kaydetti.

Yarışma sırasında en iyi takımların geliştirdiği Cyber Reasoning System (CRS), otomatik olarak yazılım açıklıklarını keşfediyor, sunucularını koruyor ve ağı olası açıklıklara karşı tarıyor; takımlar sistemlerinin bu kriterleri ne ölçüde yerine getirdiğine göre puanlanıyor. Yarışma sonucunda ilk üç takıma verilen ödüller ise 2 milyon dolar, 1 milyon dolar ve 750bin dolar gibi dudak uçuklatıcı rakamlar. Türkiye henüz böyle teşvikleri sunmaktan uzak olsa da, dünyada neler olup bittiğini yakından takip eden özel sektör, akademi ve kamu çalışanlarının varlığı olumlu sayılabilecek bir başlangıç.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: