Makale & Analiz

Siber güvenlik uzmanı olmak isteyenlere karşılıksız burs: CCNA CYBEROPS

Siber Bülteni yakından takip edenlerin bildiği üzere, ülkemizde ve dünyada siber güvenlik uzmanı açığı (insan kaynağı) ulusal güvenlik açısından en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Siber Bülten yazarlarından Nazlı Zeynep Bozdemir’in yazısında belirttiği üzere ulusal siber güvenlik stratejilerinde eğitim meselesinin bir numaraya konması gerekmektedir.

Kaçırılmayacak etkinlik: Siber Güvenlikte Başarılı Kariyerin İpuçları, Mentor: A. Burak Sadıç

Bahsedilen açığı kapatmak üzere bu fırsatı değerlendirmek ve bu alanda kariyer yapmak isteyen kişilerin aklına takılan ilk konu “Siber güvenlik uzmanı nasıl olabilirim?” sorusudur. Öncelikle şunu belirtmek isterim “Alın yazınızı, alın teri dökmeden değiştiremezsiniz.” Biraz terlemek isteyenler için CISCO firması güzel bir fırsat sunuyor. Eylül 2017 Las Vegas’da yapılan zirvede CISCO, siber güvenlik ile ilgili yeni bir sertifika programını duyurdu. Bu sertifikayı alabilmek için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır. İki aşamalı SECFND-Understanding Cisco Cybersecurity Fundamentals (210-250) ve SECOPS-Implementing Cisco Cybersecurity Operations (210-255) sınavlarını geçerek bu sertifikanın sahibi olabilirsiniz. Detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz: (https://learningnetwork.cisco.com/community/certifications/ccna-cyber-ops)

CISCO Las Vegas’da dünyadaki siber güvenlik uzmanı açığını kapatmak için 10 milyon dolar yatırım yaptıkları Global Cybersecurity Burs programını da açıkladı. Burs programı ile ilgili başvuru için bu linki kullanabilirsiniz: (https://mkto.cisco.com/security-scholarship) Burs programı, bilişim güvenliğindeki insan kaynağı açığını doldurmak için çeşitli Cisco Yetkili Eğitim Merkezi ortaklarıyla birlikte verilecektir.

İlgili yazı>> Siber güvenlik yasa tasarısı ne kadar yeterli olabilir?

Dünyanın çeşitli yerlerinden özellikle kadınlar ve ekonomik açıdan dezavantajlı olanlar programa başvurmaya teşvik edilmektedir. Burs programıyla, Cisco, CCNA Cyber Ops sertifikasını kazanmanıza ve güvenlik operasyonları merkezi analistinin iş rolü için gerekli olan becerileri geliştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış ücretsiz eğitim, danışmanlık ve testler sunulmaktadır. Yeni CCNA Cyber Ops sertifikası, kritik beceriler açığını gidermek ve ağ güvenliğindeki mevcut ve gelecekteki zorlukların üstesinden gelmek için gerekli işle ilgili bilgiyi sağlamak üzere tasarlanmıştır. Eğer burs programına kabul edildiğiniz taktirde her iki sınav içinde iki kez ücretsiz sınav hakkı, e-learning erişim ve mentör desteği verilmektedir. Sertifika sınavı için herhangi bir önkoşul olmamasına rağmen burs programı için aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekmektedir;

Genel koşullar:

En az 18 yaşında olmak,  İngilizceye hakim olmak ve Temel teknik yeterlik (aşağıdakilerden birine veya birkaçına sahip olmak):

  • Cisco sertifikası (Cisco CCENT sertifikası veya üstü)
  • CompTIA Security +, EC-Konseyi, GIAC
  • Cisco Networking Academy tamamlanma belgesi (CCNA 1 ve CCNA 2)
  • Windows uzmanlığı: Microsoft (Microsoft Uzmanı, MCSA, MCSE), CompTIA (A +, Ağ +, Sunucu +)
  • Linux uzmanlığı: CompTIA (Linux +), Linux Professional Institute (LPI) sertifikası, Linux Vakfı (LFCS, LFCE), Red Hat (RHCSA, RHCE, RHCA), Oracle Linux (OCA, OCP)

Başvuru sonrasında son aşaması ön yeterlilik sınavı olan üç aşamalı bir değerlendirmeden geçilmektedir. Ardından 45 dakikalık online ön yeterlilik sınavında 75 ve üstü puan almanız halinde burs programına kabul alınmaktadır.

Burs programı ilk olarak “Introduction to Cybersecurity” eğitimi ile başlamaktadır. Ardından iki temel kurs konusu olan SECFND(Security Fundemantals) ve SECOPS(Security Operations) konularının eğitimleri, lab alıştırmaları, webinarlar ve deneme testlerinden oluşmaktadır. Her iki temel eğitimi tamamlanması için yaklaşık 4 aylık bir süre verilmektedir. Bu süre içerisinde her bir konu için 2 defa ücretsiz sınav hakkı (exam voucher) verilmekte ve başarılı olduğunuz takdirde CNNA CyberOps sertifikasına sahip olabilmektesiniz. Temel olarak Siber Güvenlik Operasyon merkezlerinde görev alacak şekilde eğitimler verilmekte olup çeşitli rol ve pozisyonlar içinde temel bir sertifikasyon olarak amaçlanmaktadır.

Öngörü olarak, CCNA Cyber Ops sertifikası, güvenlik endüstrisinin onaylayacağı ve istihdam edilmesini gerektirecek temel sertifikalardan biri haline gelecektir. Burs programı, siber güvenlik dünyasında başarılı bir kariyer için gerekli olan kavramları ve teknolojileri öğrenmek için kesinlikle harika bir fırsat olarak görmekteyim. Son olarak, bahsedilen uzman açığını sizde kendi lehinize fırsata çevirmek isterseniz CCNA Cyber Ops sertifikasını tavsiye ederim. Umarım siz değerli okuyuculara bir fayda olur, sürç-i lisan etmişsek affola.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: