Makale & Analiz

Blockchain’in önündeki 3 köşetaşı: Hukuk, hız ve güven

BTS&Partners GC Academy etkinlik dizisine 8 Şubat’ta Zorlu PSM’de gerçekleştirilen Blockchain etkinliği ile devam etti. Microsoft, Fictech İstanbul ve Bankalar Arası Kart Merkezinin sponsor olduğu etkinliğe çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik BTS &Partners yönetici ortaklarından Yasin Beceni’nin açılış konuşması ile başladı. Beceni, GC Academy’nin geçmişinden bahsedip, bu yoldaki amaçlarını ve hedeflerini anlattı. GC Academy, teknoloji ve hukukun birleştiği noktada farkındalık yaratmak için ciddi işlere girişmiş gözüküyor.

Kaçırılmayacak etkinlik >> Siber Güvenlikte Başarılı Kariyer -Mentor Burak Sadıç

Açılış konuşmasının devamında “Blockchain 101” kitabının yazarı Ahmet Usta sözü aldı. Oldukça etkili olan konuşmasında tarihsel süreçte değerlerin ve verilerin aktarımıyla ilgili ilginç örnekler verdi ve bunun günümüzdeki blockchain ve bitcione kadar uzandığını dile getirdi.

Microsoft Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç “Teknolojide Blockchain” başlıklı konuşmasında Blockchain teknolojisinin teknik altyapısını detaylı şekilde anlattı. Paranın da aslında merkez bankası ile yapılan bir kontrat olduğu, sahteliğinden emin olabilmemiz için belli baskı tekniklerinin kullanıldığı örneğini verdi. Yantaç’a göre Blockchain de buna benzer ama daha güvenli bir sistem oluşturuyor. Bu sistemin istenilen düzeyde ilerleyememesinin sebebi ise, ilk olarak bu teknoloji için bir hukuki tanım getirilememiş olması; ikincisi, teknoloji olarak henüz inanılmaz hızlı bir işlem olmaması ve üçüncüsü ise güven unsurunun oluşamaması. Bu sorunlar aşıldıkça, teknoloji geliştikçe pek çok sektörde bu sayede değişmeye başlayacak.

Yantaç’ın konuşmasından sonra, Yapı Kredi BT ve Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, “Finans Sektörü için Blockchain Değerlendirmesi” ile ilgili görüşlerini sundu. Blockchain teknolojisinin kullanıldığı akıllı kontratlar bakımından kontratın içeriği olan kodun iyi anlaşılması gerektiğini vurguladı. Erdoğan’a göre teknik bilgisi yetersiz taraflar kodun içeriğindeki saklı kısımları fark etmeden istemedikleri anlaşmaları yapabilir. Bunun yanında, blockchain atıl kaynakların değerlendirilmesinde, kritik süreklilik ihtiyacının karşılanmasında anonimlik ve şeffaflık gibi faydaları da barındırmaktadır.

Önemli üç ismin yaptığı konuşmanın devamında, The Bitfury Group GCCO’su ve The Global Blockchain Business Council CEO’su Jamie E. Smith ve Covington& Burling LLP Brüksel Ofisi Ortağı Sebastian F.A. Vos‘un katılımıyla “Blockchain Çözümlerinde Küresel Sorunlar” adlı video konferans gerçekleştirildi.

Video konferansın ardından verilen ara ile birlikte “blockchain’in geleceği” paneline geçildi. Moderatörlüğünü BTS&Parners kurucu ortaklarından Tuğrul Sevim’in yaptığını panelde finans ve özel sektörden önemli isimler yer aldı. Bankalar Arası Kart Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, finans sektörünün blockchain teknolojisine yaklaşımını ve ondan beklentisini dile getirdi. Vestel Ventures Yönetim Kurulu Başkanı ve TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ulav, Accenture Teknoloji Hizmetleri Yönetici Ortağı Emre Hayretçi ve Koç Sistem Finans Sektörü Müşteri İlişkileri Grup yöneticisi Hatice Kartal, özellikle özel sektörün bu teknolojiyi nasıl desteklemesini ve bunun yanında kamunun da bu gelişime yol açması gerektiğini vurguladı.

Sonrasında Fintech’te Yeni Regülastif Metodolojiler ve İnovasyon Üzerindeki Etkileri üzerine olan panele geçildi. Panelistler Yasin Beceni, Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç Dr. Aslı Deniz Helvacıoğlu ve GE İnovasyon lideri Ussal Şahbaz’ın panelistliğinde, özellikle hukuksal çözümlerin neler olabileceği üzerinde duruldu.

Verilen aranın ardından, Kripto Para Birimleri ile ilgili, moderatörlüğünü BTS&Partners’tan Naz Değirmenci ’nin yaptığı panel gerçekleştirildi. Netmarble Emea CEO’su Barış Özistek, Corestrateji’nin kurucusu İhsan Elgin, Fit Solutions CEO’su Koray Bahar, İyzıco kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbugutu ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Cenk Karahan’ın panelistliğinde çözüm yolları ve bu teknolojinin geliştirilmesinde izlenebilecek yollar konuşuldu.

Sektördeki pek çok önemli ismi bir araya getiren GC Academy etkinliği, blockchain teknolojisini farklı açılardan ele alarak farkındalık yarattığını söyleyebilirim. Özellikle izlenecek yol haritaları, regülatif beklentiler konusunda çözüm yolları ortaya kondu. Gelecek aylarda devam edecek olan GC Academy etkinliklerini takip etmenizi öneririm.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: