haber

MEB’den kritik düzenleme: Siber zorbalık artık disiplin suçu!


Siber zorbalık liselerde disiplin suçu kabul edilecekLiselerde öğrencilere yönelik psikolojik şiddetin yeni bir boyutu olan siber zorbalık artık disiplin suçları arasına girdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre “siber zorbalık” ile “akran zorbalığı” yapan öğrencilere disiplin işlemi uygulanacak.

Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrencilere, iyileştirici, geliştirici veya yönlendirici çalışmalar ile topluma hizmet, ödev ve proje çalışmaları yaptırılacak.

‘Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YÖNETMELİĞE SİBER ZORBALIK TANIMI GİRDİ

Yeni düzenlemede, “siber zorbalık” ve “akran zorbalığı” yapan öğrencilere de disiplin cezası verilecek.  Yeni düzenlemede siber zorbalık, “bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine, kişilere ve kurumlara zarar vermek” olarak tanımlandı.

Yeni düzenlemedeki diğer hükümler ise şöyle:

“Siyasi, ideolojik, müstehcen veya yasaklanmış araç, gereç, doküman ve benzerlerini paylaşmak, dağıtmak, duvarlara ve diğer yerlere asmak, yazmak; bu amaçlar için bilişim araçlarını, okul araç-gerecini ve eklentilerini kullanmak, okul yöneticilerinin, öğretmenlerinin, çalışanlarının ve diğer öğrencilerin izinsiz olarak görüntülerini çekmek, kaydetmek, paylaşmak, okul, pansiyon ve eklentilerini belirlenen kurallar dışında kullanmak, pansiyonda izinsiz kalmak.”

Siber Zorbalık Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Okul disiplin mevzuatı çerçevesindeki şikayetler, gerçek veya tüzel kişilerce okul müdürlüğüne yazılı olarak bildirilecek. İsimsiz ve imzasız başvuruların işleme alınmaması esas olmakla birlikte; iddiaların belgelerle ortaya konulmuş olması veya araştırılmasını gerektirir boyutta önemli konuları içermesi halinde ihbara işlem yapılacak.

Kaynak: Cumhuriyet

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu