Tor Tarayıcı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu ayrıntılı kılavuzda günümüzün gizli tanığı kimliğini kazanmış olan yazılım projesi Tor Tarayıcı hakkında merak edilenler yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizler için derlendi. Yazılıma merakı olanlar, internet üzerinde birçok işlemi yapma konusunda sınır tanımayanlar çoktan Tor Tarayıcısı kullanmaya başladılar bile…

Tor Tarayıcı Nedir?

Tor Tarayıcı nedir? Sorusunun cevabını arayanları buraya bekliyoruz. İnternet kullanıcılarının gerçek kimliklerini gizleme olanağı sunan bir yazılım programıdır. Bu yazılım programı sayesinde aklınıza hayalinize dahi gelmeyecek birçok alana erişim sağlamanız da mümkün olmaktadır.

Nereden İndirilir?

Ben de Tor Tarayıcı deneyimi kazanmak istiyorum diyenlerdenseniz ve Tor Tarayıcısı nereden indirilir konusunu araştırıyorsanız cevabı burada… Google arama motorunda arama gerçekleştirdiğinizde www.tamindir.com gibi birçok websitesi üzerinden, Tor Tarayıcı kendi web sitesi üzerinden veya Firefox, Chrome, Internet Explorer, Microsoft Edge gibi tarayıcılardan da Tor Tarayıcı indir komutu ile arama yaparak sistemi indirebilirsiniz.

Bu tarayıcılardan dosyayı indirmeye çalıştığınızda gerçek anlamda bu işlem için emin olup olmadığınızın kontrolü açısından onayınız beklenmektedir. Teknolojinin de ilerlemesi ile bağlantılı olarak Tor Tarayıcı yazılımına ait yeni güncellemeler yapılmaktadır. Siz sistemi indirmek isterken yeni ve güncel bir sürüm oluşturulmuş ise bu sürümü yüklemek isteyip istemediğiniz de yine tarayıcı tarafından sizlere sorulacaktır.

Nasıl Kurulur?

Farklı bir deneyim kazanmak, Tor Tarayıcı özelliklerinden yararlanmak için yazımızın bu bölümünde sunacağımız Tor Tarayıcı nasıl kurulur bölümüne dikkat etmenizi önermekteyiz.

Hızlı bir kurulum için, kendi internet sitesini kullanmanızı öneririz. İndirme işlemine başlamak için Download Tor linkine tıklamalısınız. Bu alanda dilerseniz program dilini düzenleyerek istediğiniz dilde kullanabilirsiniz. Sonrasında karşınıza gelecek alanda Download Tor Browser Bundle linkine tıklamanız gerekmektedir.

Bu işlemi gerçekleştirip indirme işlemini tamamladıktan hemen sonra ise programı çift tıklayarak Tor Tarayıcısını kurmak istediğiniz alanı seçmelisiniz. Sonrasında da Extract butonuna basmalısınız. Son olarak ise programı kurduğunuz klasörde bulunan Tor Tarayıcı klasörünü açarak start tor browser.exe komutunu çift tıklayıp programı başlatabilirsiniz.

Kullanımı Kolay Mı?

Tüm dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmış olan bu program için Tor Tarayıcı kullanımı kolay mı? sorularını akla getirmektedir. Siz de bu tip bir sorunun yanıtını arıyorsanız doğru adrestesiniz. Yazımızın bir önceki bölümünde detayları ile anlattığımız kurulumun ardından sıra kullanıma gelmektedir.

İnternet sitesine engel almadan kullanmak için karşınıza gelecek olan seçeneklerden biri connect yazısına tıklayarak onion uzantısına sahip olan erişimi normal şartlarda mümkün olmayan sitelere erişim sağlamanız mümkün olmaktadır. Oldukça basit ve kolay kullanıma sahip olan bu yazılım sayesinde merak içinde olduğunuz milyonlarca sitenin kapıları açılmış olmaktadır.

Kullanım konusuna değinmişken bir de Tor Tarayıcısı ne işe yarar? sorusunu da cevaplamak yerinde olacaktır. İnternette kimliğinizi gizleyerek yapmak istediğiniz yasal ya da yasa dışı birçok konuda bilgi edinmenize ve işlem yapmanıza yaramaktadır. Ancak ne kadar güvenli? derseniz kimi zaman oldukça kimi zaman da güvensiz gibi kelimeleri kullanmak da mümkündür.

Tarayıcı Ayarları

Tor Tarayıcı verimli ve sorunsuz kullanmak için Tor Tarayıcısı ayarlarını doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Milyonlarca kullanıcının düştüğü en büyük hatalardan biri de ayarlarla ilgili olan yanlışlıklardır. Sorunsuz ve hızlı kullanım için dikkat edilmesi gerekenler hakkında Tor Tarayıcı web sitesini ziyaret etmeniz doğru olacaktır. Tor Tarayıcı neden yavaş? sorusunun yanıtı için yazımızın bir sonraki bölümünde takipte kalmanızı öneririz.

Neden Yavaş?

Tor Tarayıcı kullanıcılarının sayısı her geçen gün artarak büyümektedir. Hal böyle olunca normalde bir tarayıcı ve server üzerine ne kadar yüklenilirse sistemin yavaşlaması söz konusu olduğu gibi bu gibi durumlar da Tor Tarayıcı sistemini yavaşlatmaktadır. Ayrıca Tor tarayıcısı, bağlantı sağlayan kişiyi takip etmeyi zorlaştırmak adına ulaşım talebini veya erişimi farklı adreslerden sağladığı için de erişim vakit alıyor.

Nasıl Kaldırılır?

Tor Tarayıcı deneyimi kazanmış olan kişilerden bazıları sistemi kullanmak istememeleri, gerek duymamaları, yavaş çalışması ve başka sebeplerden dolayı Tor Tarayıcı nasıl kaldırılır? konusu üzerinde de detaylı bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bu sebeple yazımızın bu bölümünde bu hususlara da değinmeyi uygun bulduk.

Bilgisayarınıza her hangi bir programı yüklediğiniz zaman denetim masası, program ekle/kaldır gibi menüler aracılığı ile yüklediğiniz programları kolaylıkla kaldırmanız mümkündür. Ancak Tor Tarayıcı program ekle/kaldır alanında görülmediği için bu programı bilgisayarınızdan bu yöntemle kaldırmanız mümkün olmamaktadır.

Tor Tarayıcı adresleri üzerindeki gezintinizi tamamladıktan sonra daha fazla bu sistemi kullanmak istemeyebilirsiniz. Veyahut çocuklarınızın da es kaza bu tip bir sisteme giriş yapmasını istemeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda alternatif bir bilgi olarak hızlı ve kolay Tor Tarayıcı nasıl kaldırılır? sorusunu yanıtlayarak size yardımcı olacağız. Öncelikli olarak programı kurduğunuz klasörü bulmakla işe başlamalısınız. Klasörü bulduktan sonra manuel yöntemle Shift+Delete komutu ile sorunsuz bir şekilde saniyeler içerisinde bilgisayarınızdan tamamıyla silebilirsiniz.

Görüldüğü gibi ister bu tarayıcıyı ister Türkçe kullanın ister yabancı başka bir dil ile fark etmeksizin dilediğiniz saniyede işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Tuncay Kayaoğlu

2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezundur. On yılı aşkın bir süre çeşitli haber ajansları ve gazetelerde çalışan Tuncay Kayaoğlu, bir yıl Japonya’da serbest gazeteci olarak da çalıştı. Editörlük ve yaşam öyküsü yazarlığı yapan Kayaoğlu, kitap çevirileri de yapmaktadır. 2015 yılından bu yana Siber Bülten için içerik üretmektedir.
Tuncay Kayaoğlu

One Comment

  1. Pingback: Tor Tarayıcı Nedir? Nasıl Kullanılır? | TvHaberci

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tuncay Kayaoğlu

2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezundur. On yılı aşkın bir süre çeşitli haber ajansları ve gazetelerde çalışan Tuncay Kayaoğlu, bir yıl Japonya’da serbest gazeteci olarak da çalıştı. Editörlük ve yaşam öyküsü yazarlığı yapan Kayaoğlu, kitap çevirileri de yapmaktadır. 2015 yılından bu yana Siber Bülten için içerik üretmektedir.
Tuncay Kayaoğlu