ABDÇinİranSiber GüvenlikUluslararası İlişkiler

Dünya şokta: 30 ülkedeki sabit sürücülere casus yazılım yerleştirilmiş

nsa

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) bazı firmaların ürettiği sabit sürücülere bu cihazlarla yapılan işlemlerin dışarıda izlenmesini sağlayacak yazılım yerleştirildiği iddia edildi.

Yazılımı ortaya çıkaran güvenlik şirketi Kaspersky’e göre 30 ülkedeki bilgisayarların etkilendiği ve Stuxnet’e benzeyen yazılım, ‘Denklem Grubu’ adlı ekibini yürüttüğü 20 yıldır devam eden bir operasyonun parçası.

Western Digital, Seagate, IBM, Micron, Samsung ve Toshiba gibi firmaların sürücülerinde bulunan yazılımla alakalı NSA yorum yapmazken, eski bir istihbarat yetkilisinin Reuters’a verdiği bilgiye göre Ulusal Güvenlik Ajansı bu yazılımın sürücülere sağlanması için ciddi bütçe ayırmıştı.

Kaspersky’nin konuyla ilgili yayınladığı raporda bu zamana kadar bilinen espiyonaj yazılımlarının hepsinden daha karmaşık tekniklerle üretilen yazılımın, datayı elde etme ve kendini gizlemede gayet ‘profesyonelce’ üretildiği ifade edildi. Sabit disklerin yazılımı tekrar yazabilme kabiliyetine sahip casus yazılım sayesinde virüs taramalarından ve diskin formatlanmasından kurtulabiliyor. Casus yazılım sadece izleme/gözetleme yapmıyor aynı zamanda bilgisayardan internete bağlı olduğu müddetçe veri çalabiliyor.

Yazılımın en fazla bulunduğu ülkeler arasında sırayla İran, Rusya, Pakistan, Afganistan, Çin, Mali, Suriye, Yemen ve Cezayir bulunuyor. Hedeflerin askeri ve kamu kurumlarının yanında telekomünikasyon şirketleri, bankalar, enerji firmaları, nükleer araştırmacılar, medya organları ve dini gruplara mensup kişiler olduğu belirtildi. Uzmanlar causus yazılımın Stuxnet’e benzediğinin üzerinde durdu.

Yazılımın sürücülere nasıl yüklendiği konusunda bir açıklama yapılmadı. Yüklemenin fiziksel olabileceği belirtilirken, NSA’in üreticilerden kaynak kodlarını istemiş olabileceği veya bu firmalara yazılım geliştiren şirketlere sızmış olabileceği ihitmalleri de değerlendiriliyor. Western Digital, Seagate ve Toshiba böyle bir operasyondan haberleri olmadığı açıkladı. Diğer şirketlerden bir açıklama gelmedi.

Kaspersky raporunun ABD Başkanı Obama’nın siber güvenlik paketini açıklamasının hemen ardından gelmesi dikkat çekti. Son gelişmenin Çin yönetimini yaptığı siber casusluk operasyonları nedeniyle uluslararası kamuyounda eleştiren Washington’un elini zayıflatacağı düşünülüyor. Snowden sızıntılarının ardından NSA’in bu kadar çaplı bir casusluk operasyonun arkasından çıkması ABD’ye olan güvenin azalmasına ve bilişim sektöründe Amerikan menşeli şirketlerin durumunu iyice zora sokacağı ihtimalini güçlendiriyor. Obama’nın Snowden sızıntılarından sonra kurduğu İstihbarat ve İletişim Teknolojileri Değerlendirme grubu üyesi Peter Swire operasyonun ABD’ye yansımalarının olumsuz olacağını dile getirdi.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu