KüreselSektörel

Siber güvenlik start up’larında Kaliforniya bir yana, dünya bir yana

Siber güvenlik sektörü yatırımlarıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Her geçen yıl artan siber güvenlik harcamalarından kâr elde etmek isteyen melek yatırımcılar özgün çözümler üreten siber güvenlik start-up’larına yatırım yapıyor. Amerika gelecek vaad eden güvenlik start-up’larının anavatanı olarak öne çıkarken, onu İsrail takip ediyor.

Siber güvenlik sektörüne yapılan yatırımlar ve yatırım anlaşmaları büyük çoğunlukla Amerika’daki start-up’lara gidiyor. Son beş yılda dolar bazlı finansmanların yüzde 80’den fazlası Amerika merkezli start-up’lara yapıldı. Yatırım anlaşmalarına tarafından bakıldığında benzer bir miktarın yine Amerika’daki start-up’lara gittiğini görüyoruz. Amerika’daki firmaların bu konudaki üstünlüğü yakın zamanda değişmeyecek gibi görünüyor.

İLGİLİ HABER >> SİBER DÜNYANIN EN İDDİALI 10 START UP’I

Özellikle Kaliforniya eyaleti geçtiğimiz 5 yılda siber güvenlik yatırımlarından yüzde 45’lik pay aldı. Günümüzde karışlaşılan online güvenlik tehditlerinin niceliğinin yanında niteliğinin de gelişmesi sebebiyle, inovasyonu ana amaç olarak edinen start-up’ların yatırımcıların ilgisini çekmesi sürpriz olmadı. Bu alanda yapılan özel sektör yatırımı konusunda geçtiğimiz sene bir patlama yaşandı.

Amerika çapında, Kaliforniya, Massachusetts, Virginia, Texas ve New York yatırım anlaşmalarını kapan ilk beş eyalet. Bunların arasındaki parlayan yıldız Kaliforniya, yatırım finansmanlarının yüzde 45’ini alan siber güvenlik start-up’larına sahip.

Asya yatırım anlaşmalarında Avrupa’yı solluyor

Avrupa ve Asya finansman ve yatırım anlaşmaları bakımından çok önemli bir paya sahip olmasa da, Asyalı siber güvenlik start-up’larının yükselişi Avrupa’daki şirketleri geride bırakıyor. Start-up’ların gelişmeye başladığı Çin ve Hindistan başlıca Asya ülkeleri.

İLGİLİ HABER >> 2020’DE SİBER GÜVENLK HARCAMALARI 170MİLYAR $ OLACAK

İsrail start-up’lar konusunda ikinci sırada

İsrail, Amerika dışındaki siber güvenlik sektörü start-up’larına bakıldığında yüksek bir başarı sergiliyor. İsrail merkezli şirketler son beş yılda 50’den fazla siber güvenlik yatırım anlaşmasına imza attı. Bu anlaşmaların çoğunun değeri 15 milyon doları civarında.

İLGİLİ HABER >< İSRAİL SİBER İHRACATINI İKİ KATINA ÇIKARDI

İsrail’i takip eden ülkeler Kanada ve İngiltere. Kanada merkezli Verafin ve İngiltere merkezli CertiVox start-up’larının geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde imzaladıkları yüksek meblağlı anlaşmalar da bunu kanıtlar nitelikte. Uluslararası siber güvelik start-up yatırımcılarından biri Inter Capital daha çok Çin ve İsrail’deki yatırım fırsatları ile ilgilenirken, Blumberg Capital ve Jerusalem Venture Partners özellikle İsrail ile ilgileniyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu