İsrail siber ihracatını bir yılda 2 kat artırdı

İsrailli firmaların 2014 yılında ihraç ettiği siber güvenlik servis ve ürünlerinin 6 milyar dolar değerinde olduğu açıklandı. Bu rakamla İsrail’in siber güvenlik ihracatı ülkenin en güçlü sektörlerinden biri olan savunma sanayinin ihracatını geride bırakmış oldu.

Başbakanlığa bağlı olarak çalışan ve siebr güvenlikle ilgili akademik, ticari ve güvenlik çalışmalarını koordine eden Milli Siber Büro’nun (MSB) açıkladığı rakamlara göre, 2013 yılında 3 milyar dolar olan siber güvenlik ihracatı bir sene içerisinde ikiye katlanarak 6 milyar dolara yükseldi. MSB’nin tahminine göre, bu rakam küresel siber güvenlik ihracatının yüzde 10’una tekabül ediyor. Toplam ihracatın 60 milyar dolar olduğu sanılıyor.

İLGİLİ HABER>> İSRAİL SİBER GÜCÜNÜN ARKASINDAKİ HAYALET BEYİN: AVİATAR MATANİA

Kısa süre içerisinde İsrailli firmaların yakaladığı bu başarının başka bir göstergesi de ülkenin güçlü olduğu savunma sanayi ihracatının siber güvenlik ihracatının gerisinde kalması oldu. Savunma ihracatı 5.66 milyar dolarda kaldı.

Tel Aviv Üniversitesi bünyesinde kurulan Interdisipliner Siber Arştırma Merkezi’nin başında bulunan (ICRC) emekli general Itzik Ben-Israel, İsrailli siber güvenlik firmalarının sayısında bir önceki yıla göre yüzde 25 artış olduğunu ve yeni kurulan start-up’ların yüzde 40 daha fazla yatırım aldığına dikkat çekti. MSB verilerine göre 2014 yılında kurulan 30 siber güvenlik firması 200 milyon dolar yatırım aldı.

İLGİLİ HABER>> “TÜRKİYE’NİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN EN CİDDİ SİBER GÜÇ İSRAİL’DİR”

Ben-Israil 6 milyar dolarlık ihracatın hepsinin tamamen İsrailli firmalar tarafından yapıldığını, İsraillilerin de ortak olduğu çok uluslu şirlketlerin yaptığı ihracatla bu rakamın daha da artacağını söyledi.  Savunma sanayinde ihracat yapan firmaların hükümete bilgi verme zorunluluğu olduğunu hatırlatan Ben-Israel, siber güvenlik şirketlerinde böyle bir yükümlülük olmadığı için de rakamın büyüyebileceğine işaret etti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ


Verdiğiniz bilgiler 3. parti firma veya kişilerle paylaşılmayacaktır, sadece verdiğiniz talimat istikametinde kullanılacaktır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.