KüreselSektörel

Birbirlerini görmeden şirket kurdular, 50 milyon dolar yatırım aldılar

Malwarebytes, 36 yaşındaki kurucu ortağı ve CEO’su Marcin Kleczynski’nin, genç yaşlarda ailesinin bilgisayarındaki virüs için bir forum üzerinde çözüm ararken, şirketin şu anki Araştırma Başkan Yardımcısı Bruce Harrison’la tanışmasıyla kuruldu. Kurulduğu günden bu yana çok yol kat eden bu startup şirketin yazılımı, virüsler, bilgisayar solucanları, truva atları ve daha pek çok kötü amaçlı kod için milyonlarca kullanıcı ve 70 bin kurum tarafından kullanılıyor.

Kleczynski ve Harrison hiç yüz yüze tanışmadan, 2008 yılında piyasaya sürdükleri ilk sürümü hazırladılar. Çevrelerindeki herkes ürünlerini önermeye başladı ve yazılımı sattıkları ilk yıl 600 bin dolar kazandılar. 2013 yılında gelen teklifleri değerlendirmeye başlayan şirket, ilk yatırımı 30 milyon doları, 2014 yılında Highland Capital’dan aldı. O günden beri gücüne güç katan ikili, 2015 yılında 250 milyon bilgisayarı temizledi.

İLGİLİ HABER>> TENABLE’A REKOR YATIRIM BALONCULARI SUSTURDU

İleride tüm platformlar için daha fazla yazılım üretmek isteyen şirketin yazılımı, bugün Windows, Android ve Mac ürünlerinde kullanılabiliyor. Giderek büyüyen şirket, mevcut işlerini ilerletmek, işe alım, ürün geliştirme, pazarlama ve yeni ürünler yaratmak için yatırıma ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, bir startup şirketi satın alarak şu sıralar gündemde olan ad-blocker yazılım işine de girmeyi planlıyor.

İLGİLİ HABER>> ROUTER’LARIN YARISINDA GÜVENLİK SORUNU VAR

Diğer güvenlik çözümleri sunan şirketler başarılı olmadığı için de çok fazla talep gören şirketin, dikkatleri üzerine topladığı başka bir nokta da var. Kullanıcılara freemium sürüm sunarak, ürünün kendisini ücretsiz, dileyenlere de ekstra hizmetler için de bir ücret karşılığı üyelik hizmeti sunuyor.

Yaptığı 50 milyon dolarlık yatırımla şirketin son yatırımcısı olan Fidelity, startup dünyasındaki iktidarı belirliyor. Aynı yatırımcı bugüne kadar Uber, Snapchat, Airbnb ve SpaceX gibi şirketlere yatırım yaptı; fakat portfolyosunda kötü olarak değerlendirdikleri de piyasada bu durumdan kötü etkileniyor. Fidelity bugün şirketleri gözden düşürmesiyle gündemde olmasına rağmen; Malwarebytes kârlı, nakit akışı olan ve hızla büyüyen bir şirket olarak radara girdi.

Fidelity, Malwarebytes’a güven verdi. İşi yürütecek girişimcilere güvendiklerini söyleyen şirketin hali hazırda yatırımcısı varken, yapmakta oldukları işi de rayından çıkarmak istemediler. Her ne kadar ilerlemek için daha çok para gerekse de asıl değer sistemine bağlı kalmaya çalışıyorlar. Müşterilerine ihtiyaçları olmayan bir şey satmaktansa, onların satın alacakları ürünleri yapmayı tercih ediyorlar.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN:

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu