KüreselSektörel

Leidos’tan Pentagon’a ‘anti-IŞİD’ desteği

Amerika merkezli ulusal güvenlik sağlık ve mühendislik şirketi Leidos, kurumun Amerikan federal güvenlik birimi için “offensive cyber” diye adlandırılan saldırgan siber çalışmaları yürüttüklerini açıkladı.

Güvenlik kuruluşlarının Pentagon’un siber savaş operasyonlarında yer aldıklarını ifşa etmeye pek de istekli olmadıkları bir zamanda Leidos şirket CEO’su Roger Krone’un böyle bir itirafta bulunması şaşkınlık yarattı.

İLGİLİ HABER >> PENTAGON’UN GÖZÜ SİLİKON VADİSİNDE

Geçtiğimiz hafta ABD’de düzenlenen bir konferansta konuşan Krone, konuyla ilgili detaylı bilgi vermekten kaçınsa da, piyasa değeri 5 milyar doları aşan şirketin siber pazarının 700 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi.

Kurumun pazar portföyü içinde tipik defansif siber güvenlik ve ağ koruma çalışmalarının yanı sıra bazı sinyal analizlerinin de olduğunu söyleyen Krone, laf arasında hızlıca şirketin “saldırgan siber çalışmaları” da yaptığını söyledi.

Kamuoyunun, ABD ulusal güvenlik teşkilatı ve polis birimlerinin saldırgan siber projeler üzerinde çalıştığını öğrenmesi bir kaç ay öncesine kadar hayaldi.

İLGİLİ HABER >> ABD IŞİD’E KARŞI SİBER SAVAŞ İLAN ETTİ

Geçtiğimiz Şubat ayında basın açıklaması yapan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, hükümetin IŞİD’in elektronik ağlarına karşı siber saldırı dalgası başlattığını duyurmuştu.

Carter, örgüte karşı siber saldırılarla amaçlarının IŞİD’in haberleşme ve komuta-kontrol kabiliyetini önlemek olduğunu aktarmıştı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu