KüreselSektörel

Siber casuslar bu kez Rus yanlılarını hedef aldı

Slovakya merkezli global antivirüs yazılım kuruluşu Eset, Doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları hedef alan ve zararlı yazılım yoluyla gerçekleşen bir siber saldırıyı tespit ettiklerini açıkladı.

Buna göre,  “Win32/Prikormka” adıyla etiketlenen ve 2008 yılından beridir araştırmacıların dikkatinden kaçtığı gözlemlenen bu kötü amaçlı yazılım, dolandırıcılık amaçlı sahte e-mail yoluyla yayılıyor.

İLGİLİ HABER >> RUSYA VE UKRAYNA ARASINDAKİ KRİZ KASPERSKY’İ VURDU

Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgesinde özerk yönetim ilan eden hükümet karşıtı ayrılıkçıları hedef alan bu siber casusluk saldırıları, modular architecture (birimsel mimari) denilen ve saldırganların etki alanlarını arttırarak hassas bilgi ve belgeleri çalmalarına olanak sağlıyor.

Konuyla ilgili bilgi paylaşan ESET Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Robert Lipovsky, ” Ukrayna, ülkenin doğusundaki silahlı çatışmanın yanı sıra, siber saldırılarla ve geliştirilmiş inatçı tehditlere karşı koymak zorunda” şeklinde konuştu.

Daha önce Ukrayna ve Polonya’da bulunan çok sayıda devlet kuruluşu ve farklı sektörleri hedef alan BlackEnergy adlı truva atını tespit ettiklerini söyleyen Lipovsky, lakin şirketin bu seferki yazılımın kaynağını saptayamadığını söyledi.

İLGİLİ HABER >> UKRAYNA ELEKTRİK SİSTEMİNE BİR SALDIRI DAHA

Geçen yılın son haftası Ukrayna’nın batısında gerçekleşen elektrik kesintisinin sistemlere yerleştirilen bir kötücül yazılımdan kaynaklandığı ileri sürülmüş, Prykarpattyaoblenergo adlı elektrik şirketinde yaşanan kesintinin hemen ardından Ukrayna gizli servisi saldırının arkasında Rusya olduğunu ileri sürmüştü.

23 Aralıkta yaşanan kesintinin araştırılması için Enerji Bakanlığı bir soruşturma masası açarken,, Bratislava merkezli güvenlik firması Eset’ten yapılan açıklamada 2 elektrik şebekesinde daha aynı kötü yazılımın bulunduğu açıklanmıştı.

Siber saldırıya maruz kalan elektrik dağıtım şirketi sistemlerinin çalışmasına dışarıdan müdahale ettiği için Rusya’yı suçlamış, fakat Moskova yönetiminde herhangi bir cevap gelmemişti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu