KüreselSektörel

DDoS saldırıları daha karmaşıklaşıyor

Rusya merkezli bilgisayar ve internet güvenliği yazılım şirketi Kapersky’a göre siber suçlar, artık ucuz ve uygulaması kolay olan DDoS saldırılarından daha karmaşık ve ciddi olan Botnetlere evrilmeye başladı. 

Şirketin üç ayda bir yayınladığı DDoS istihbarat raporuna göre, internet sektöründe “çok sayıda bilgisayarın bir IP’ye saldırması” ya da “devasa zombi pc ağı” anlamlarına gelen botnetler, süperbilgisayarları geride bırakmaya başladı.

İLGİLİ HABER >> DDOS ÇOCUK OYUNCAĞI OLDU 

İş dünyasının kâbusu haline gelen Dağıtık Hizmet Dışı Bırakma Saldırısının (DDoS) da 4 kat arttığını söyleyen rapor, bu yılın ilk çeyreğinde saldırıların hedefinde 74 ülkenin olduğunu ve gerçekleşen saldırıların yüzde 70’inin dört saatten fazla sürmediğini tespit etti.

Telekomünikasyon şirketlerine düzenlenen saldırı sayısında önceki dönemlere göre düşüş olduğunu ileri süre rapor saldırıların artık daha kısa sürede lakin daha sıklıkla yapıldığına ve karmaşık bir yapı kazandığına dikkat çekiyor. 

İLGİLİ HABER >> HACKER’LAR ASYALI ŞİRKETLERİ “BILL GATES” İLE VURUYOR

Kaspersky DDoS’dan korunma birimi başkanı Evgeny Vigovsky’e göre, neredeyse bütün telekom şirketleri en yaygın DDoS saldırıları türleriyle nasıl başa çıkması gerektiğini öğrendi. 

Vigovsky, “Bu durum da haliyle siber suçluları daha pahalı ve karmaşık lakin daha güçlü yollar bulmaya itti,” ifadelerini kullandı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu