KüreselSektörel

Kritik rapor: Siber güvenlik sektörü dağınık ve çok kalabalık

İsveçli finansal servis sağlayıcısı UBS, 2017 yılında bilgisayar güvenliği yazılımları üreten şirketlerde çeşitli alımların yapılabileceğini belirtti. Muhtemel şirket alıcıları olarak Cisco, Check Point, Fortinet ve Palo Alto gibi bilindik firmaları işaret eden UBS, son zamanlarda bu sektöre el atan savunma şirketleri, endüstriyel şirketler, telekom şirketleri gibi alıcılardan da hareket beklediklerini ifade etti.

İlgili haber >> Şirketler siber caydırıcılığın bir parçası haline geldi

Investor’s Business Daily’nin haberine göre UBS, araştırma raporunda siber güvenlik sektörünün dağılmış olduğunu bunun tek çözümünün de birleşerek güçlenme üzerinden olabileceğini söyledi. Halka açık birçok şirketin yanı sıra siber güvenlik sektörünün startup’lara sağlanan finansmanlar sebebiyle fazla kalabalık olduğunu ifade etti.

Raporda, son yıllarda meydana gelen endişelendirici veri güvenliği ihlalleri ve artan bulut güvenliği kaygıları sebebiyle, Red Hat, VMware ve Microsoft gibi altyapı sağlayıcılarının güvenliğe yatırım yapacağını düşündüklerini belirtti. Analistler bilişim teknolojileri altyapılarının bulut sisteme geçmesi ile birçok şirketin harcama önceliklerini yeniden değerlendireceğini de ekledi.

İlgili haber >> Microsoft siber güvenlik üssü kurmak için Hindistan’ı seçti

Amerikalı teknoloji şirketi Cisco’nun birinci çeyrekte güvenlik hasılatı bir sene önceye göre yüzde 11’lik bir artış göstererek 540 milyon dolara çıktı. Cisco 2013 yılında güvenlik yazılımları yapan Sourcefire isimli şirketi 2.7 milyar dolara almıştı. Şirket geçtiğimiz yıllarda OpenDNS, Lancope ve Cloudlock gibi şirket alımları da yaptı.

İlgili haber >> 9 yaşındaki tehdit önleme şirketine rekor teklif

Güvenlik endişeleri sebebiyle tehdit tespit sistemleri ve güvenlik duvarı yatırımları yapan birçok şirketin yanı sıra siber güvenlik sektöründe alımları yapacak sürpriz isimleri zaman gösterecek.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu