İsrailSektörel

Google İsrail ile sansür anlaşması mı yaptı?

Google ve İsrail arasında YouTube videolarıyla ilgili bir antlaşma yapılıp yapılmadığına dair kafa karışıklığı devam ediyor.

Google, İsrail’e yönelik saldırı düzenlenmesine teşvik eden YouTube videolarını gözetleme ve sansürleme anlaşması imzalandığına dair yapılan tüm suçlamaları yalanladı. Fakat İsrail Dışişleri Bakanlı’ğının geçen haftaki açıklamasında, Google yöneticileri ile ülkeye yönelik saldırıya teşvik eden videoların gözetlenmesi üzerine bir mekanizma uygulanması için anlaşmaya varıldığı belirtilse de Google sözcüsü bu açıklamanın sehven yapıldığını daha sonradan düzeltildiğini söyledi.

İLGİLİ HABER >> ABD İSRAİLLİ HACKERLARIN PEŞİNE DÜŞTÜ

Google’ın bölgeye yönelik tehlikeli videoları gözetleyeceğine inanan İsrail hükümeti, “rutin toplantılar” sonucunda ortaya çıkan neticeden memnun. Hükümet sözcüsü, “İsrail hükümeti Google ile iyi ilişkilerini sürdürüyor, ortak hedefimiz olan sosyal medyada ülkemize karşı kışkırtıcı ve şiddet içeren videoların kaldırılması konusunda Google’ın çalışmalarına inancım tam.” dedi.

İLGİLİ HABER >> İSRAİL SİBER GÜCÜNÜN VİTRİN YÜZÜ: KEREN ELAZARİ

Son iki ayda 100’den fazla Filistinli ve 17 İsrailli bıçaklanma, silahla vurulma, araç saldırıları gibi olaylar neticesinde öldürüldü. İsrail hükümeti, bu cinayetlerin kışkırtıcı ve şiddete yönelten online içerikler yüzünden gerçekleştiğine inanıyor.

2013 yılında, Google İsrail merkezli “Waze” adında araç paylaşımı start-up’ını 1 milyon dolara almıştı. İsrail hükümetine de veri sağlayan şirket, yolları benzer yolcular ile sürücüleri buluşturmayı amaçlayan bir platform olarka hizmet veriyor.

İLGİLİ HABER>> MICROSOFT İSRAİLİ SİBER GÜVENLİK ŞİRKETİ SATIN ALACAK

Google’ın yazılı bir açıklama olsa da olmasa da İsrail’deki varlığı oldukça geniş. Dolayısıyla eğer iki tarafın da açıklamaları bir kenara bırakılırsa, Google’ın İsrail hükümetinden gelen bu tip bir talebe kayıtsız kalmayacağı apaçık ortada olduğu ifade ediliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu