KüreselSektörel

FireEye başarısızlığın suçlusunu buldu: ABD-Çin ateşkesi

Siber güvenlik sektörünün önde gelen firmalarından FireEye büyümesindeki yavaşlamanın arkasında ABD ve Çin’in siber alanda uzlaşmaya varması olduğunu açıkladı. Şirket hissleri, zayıf üçüncü çeyrek sonuçları ve yıl sonu hedef tahmininin küçülmesi sebebiyle tepe taklak oldu. Şirket CEO’su Dave DeWalt, bu sonuçları, Amerika Başkanı Obama ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in iki ülke arasında ekonomik kazanç elde etmek amacıyla siber saldırı yapılmasını yasaklayan sözlü anlaşmasına bağladı.

İLGİLİ HABER >> ABD VE ÇİN ORTAK SİBER TUTUM BELİRLEMEDE ANLAŞTI

DeWalt hayal kırıklığı yaratan performans için, “Çin ordusunun Amerika ticaretine yaptığı siber operasyonlar birkaç yıldır devam ediyor, Çin’in bu konuda geri adım atması bazı farklılıklar yaratıyor.” yorumunu yaptı.

FireEye Temmuz ayındaki yüksek tahmininin aksine üçüncü çeyrekte 210.6 milyon dolar gelir elde etti. Şirket aynı zamanda yıl sonu hasılat tahminini 630 – 645 milyon dolar aralığından 620 – 628 milyon dolar aralığına düşürdü. Bu haberin ardından FireEye hisseleri yüzde 23’un üzerinde değer kaybederek taban fiyattan işlem gördü.

İLGİLİ HABER >> FIREYE’IN DÜŞÜK BÜYÜME KRİZİ

Bir diğer yandan Tanıum, CrowdStrike ve Trend Micro gibi siber güvenlik firmaları, Amerika’ya yönelik yapılan siber saldırı sayısında bir azalma olmadığını belirtti. FireEye’in düşüşüne rağmen sektördeki rakip şirketler Palo Alto Networks, Imperva ve Proofpoint son zamanlarda sürekli değer kazanıyor.

DİĞER SEKTÖREL HABERLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Cazip start-up’lardan biri CrowdStrike geçtiğimiz ay Amerika – Çin siber saldırı sözleşmesinin Çin merkezli siber saldırıları durdurmadığını, Amerika’daki ilaç şirketlerine yönelik 11 siber saldırının tespit edildiğini belirtti. Şirket CTO’su Dimitri Alperovitch bazı müşterilerinin bu anlaşmanın Çin kaynaklı saldırılar için endişelenmeye gerek olmadığını düşünmelerine yol açtığını fakat durumun hiç de bu şekilde olmadığını söyledi.

FBR Capital Markets şirketinden bir analist Daniel H. İves, bir yıldan fazla bir süredir inişli çıkışlı bir yol izleyen FireEye için üçüncü çeyrek sonuçlarının ardından karanlık günlerin yolda olduğu yorumunu yaptı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu