Sektörel

Bug Bounty, finans sektörüne siber güvenlikte hız kazandırabilir

Bug Bounty, finans sektörüne siber güvenlikte hız kazandırabilirBug bounty (ödül avcılığı) programları,  finans sektöründe ortalama 9 ay süren zafiyet tespiti süresini azaltmak için en çevik yol olarak görülüyor.

Araştırmalara göre bir veri ihlalini tespit etmek ve kontrol altına almak ortalama 287 gün sürüyor. Bu da her sektör için çok uzun bir süre ancak özellikle de finans gibi hassas bir sektörde faaliyet gösteren şirketler için daha da kritik.

Dünyada artık nakit kullanımı azalıyor ve dijital ödeme seçenekleriyle yapılan işlemlerin sayısı artıyor.  Artan siber güvenlik risklerine karşı şirketlerin sistemlerinin güvenlik açıklarını düzenli değil, sürekli olarak denetletmeleri gerekiyor.

Her geçen gün siber güvenlik, şirketler ve kurumlar için çok daha önemli hale geliyor. 2020’de fidye yazılımları yüzde 150 arttı ve her 39 saniyede yeni bir saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırılardan birinin başarıya ulaşması, bankalar ve fintekler için büyük sorunlar oluşturabilme potansiyeline sahip.

Öte yandan siber saldırılar yapay zeka ve kendi kendine öğrenen kötü amaçlı yazılımlarla çok daha etkili hale geliyor. Bu noktada kimlik doğrulama alanındaki tek seferlik şifreler (OTP) ve bilgi tabanlı doğrulamalar (KBA), siber saldırganların en çok başvurduğu saldırı alanları olarak öne çıkıyor.

HER SANALLAŞMA ADIMI YENİ GÜVENLİK AÇIKLARI ÇIKARIYOR

Verileri birçok şekilde ihlal etmek mümkün. Ancak hepsinin ortak sonucu ise finansal ve itibar kayıpları oluyor. Finansal işlemlerin dijital platformlardan yapılması, mobil bankacılık ve bulut hizmetlerinin daha fazla kullanılması ise veri ve işlem güvenliğinin sağlanmasını daha da zorlaştırıyor.

Intel, güvenlik açıklarının yarısını Bug Bounty programıyla tespit etti

Sürekli geliştirilen ve güncellenen uygulamalar siber suçluların, müşterilerin hassas finansal verilerine ulaşabilmesini sağlayacak potansiyel açıklarla birlikte geliyor.

Durmaksızın varlığı bilinmeyen açıkları arayan siber saldırganlar, finans sektörünü maliyet açısından veri ihlallerinden en çok etkilenen ikinci sektör haline getirmeye devam ediyor. 2021’de finansal kuruluşlar, veri ihlalleriyle doğrudan bağlantılı ortalama 5,72 milyon dolar kayıpla karşı karşıya kaldı.

Bir veri ihlalini tespit etmek ve kontrol altına almak ortalama 287 gün sürüyor. Ortalama bir veri ihlali de dokuz aydan uzun süre fark edilmiyor. Bu da tehlike altında olan bankacılık kayıtlarından ve çalınan kayıtlardan ötürü oluşan mali etkiyi ciddi oranda artırıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu