SektörelTürkiye

Atalay: Siber güvenlik merkezi Martta açılıyor

Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye’nin ilk siber güvenlik merkezi olan Siber Savunma Teknoloji Merkezinin (SİSATEM) mart ayında açılmasının planlandığını söyledi. Atalay, “Merkezden hizmet satın alan kamu veya özel sektördeki kurum ve kuruluşlara yerleştireceğimiz sensör cihazlar aracılığıyla siber saldırılar anlık olarak takip edilecek ve bu saldırıların kurumlara zarar vermesi önlenecek” dedi.

Atalay, günümüzde siber güvenliğin olumsuz anlamda bir popülerliğinin olduğunu ifade ederek, Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından yaşanan DDOS saldırılarında konunun öneminin daha da arttığına dikkati çekti. Dünya üzerinde şu anda 1,5 milyon, Türkiye’de ise 15 bin siber güvenlik uzmanı ihtiyacı olduğunu
bildiren Atalay, “Şimdi bu 15 bin siber güvenlik uzmanını Türkiye’nin yetiştirmesi belki 15 yıl alır. Bugün bunun çok uzağındayız” diye konuştu.

İLGİLİ HABER >> ANKARA’DAN KRİTİK SİBER GÜVENLİK ADIMI

HAVELSAN bünyesinde açılacak SİSATEM’in Türkiye’nin siber güvenlik mükemmeliyet merkezi olmayı hedeflediğini anlatan Atalay, Türkiye’nin ilk özel sektöre ait siber güvenlik merkezi olan SİSATEM’in mart ayı içinde açılmasının planlandığını ifade etti. Söz konusu merkezin çok fonksiyonlu bir yer olacağını dile getiren Atalay, “Merkezde, siber güvenlik alanında Ar-Ge ürün ve teknoloji geliştireceğiz. Aynı zamanda bizim ya da başkaları tarafından bu alanda geliştirilen ürünlerin testini ve doğrulamasını gerçekleştireceğiz” dedi.

Siber güvenlik alanında eğitim hizmetinin de verileceğini bildiren Atalay, merkezde hem kendi ürünlerini hem de başka firmaların ürünlerini test edip, doğrulamasının yapılacağını kaydetti. Merkezin, siber güvenlik
uzmanı da yetiştireceğini dile getiren Atalay, merkezden hizmet satın alan kamu veya özel sektördeki kurum ve kuruluşlara yerleştirecekleri sensör cihazlar aracılığıyla siber saldırıların anlık olarak takip edileceğini ve bu saldırıların kurumlara zarar vermesinin önüne geçilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Merkezde gerçekleştirilecek çalışmalarla ilgili iş modeli üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten Atalay, siber güvenlik alanında ihtiyaç duyan tüm kamu-özel kurum ve kuruluşlara hizmet vermek istediklerini kaydetti.
Atalay, amaçlarının Türkiye’ye siber güvenlik alanında hizmet vermek ve çeşitli kurumların siber güvenlik ihtiyacını karşılamak olduğunu aktardı.

“MUTLAKA MİLLİ ÇÖZÜM OLMALI”

Amerikalı bir şirketten danışmanlık hizmeti alarak yapılandırdıkları merkezde, alanında uzman Türklerin çalıştırılacağını anlatan Atalay, yazılım ve uygulama seviyesinde milli çözümlerin mutlaka olması gerektiğinin altını çizdi. Siber saldırıların verdiği zararların, sektörlerin pazar büyüklüğünün çok ötesinde olduğunu vurgulayan Atalay, “500 milyar dolarlık siber güvenlik pazarı, 100 milyar dolar civarında. Yani siber saldırıların verdiği zarar, sektörün gelirinin 5’te biri kadar” diye konuştu. Cep telefonlarının birer bilgisayar haline geldiğini belirten Atalay, cep telefonlarından bugüne kadar dünyada 150 milyar, Türkiye’de ise 1,5 milyar uygulama indirildiğini ifade etti. Atalay, tehdit oluşturan her türlü tehlikenin cep telefonlarında da bulunduğunu, bu nedenle özellikle ücretsiz uygulamaların indirilmesi konusunda dikkatli olunmasını istedi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu