Skandal: Amazon çalışanları, Alexa ses kayıtlarını dinliyormuş!

ABD merkezli e-ticaret ve bulut bilişim devi Amazon’un akıllı asistanı Alexa’nın ses kayıtları yaptığı ve bunların şirket için çalışan bir ekip tarafından dinlenildiği ortaya çıktı.

Amazon’un eski çalışanlarıyla görüşen Bloomberg, online devinin ürettiği yapay zekalı sanal asistan Alexa üzerinden ‘Büyük Birader’ faaliyetlerinde bulunduğunu duyurdu. Buna göre Amazon’da çalışan bir ekip, sesle kontrol edilen Alexa’ya yerleştirilen cihazların kaydettiği kullanıcı seslerini dinliyor.

Amazon’un ses gözden geçirme programında çalışmış 7 kişi, bazı günler dinledikleri metaryalin vardiya başı 1000 ses kaydına çıktığına söyledi. Ses kayıtlarının müşterinin önadı, cihazının seri numarası ve hesap numarasıyla bağlantılandırıldığını belirtti.

AMAZON’DAN KLASİK CEVAP: ÜRÜN İYİLEŞTİRMESİ İÇİN…

Sputnik’in aktardığına göre ekip üyelerinin dinlediklerini söyledikleri kayıtlar arasında bir kadının duşta şarkı söylemesi, bir çocuğun çığlık atışı, bir cinsel saldırı da var. Çalışanlar, anlaşılması zorlaşan ya da çok komik gelen ses kayıtlarını kendi aralarındaki sohbet odalarında paylaştıklarını da kaydetti.

Haberin patlak vermesi üzerine BuzzFeed News’a e-posta yoluyla açıklama yapan bir Amazon sözcüsü, Alexa ses kayıtlarından son derece küçük parçaların dinlenilip çözümlendiğini, bunun konuşma tanıma ve doğal dil anlama sistemlerini geliştirmek için gerekli olduğunu, bu sayede Alexa’nın kullanıcıların taleplerini daha iyi anladığını ve herkes için iyi hizmet verilmesini sağladığını söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Tags: ,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.