Dijital GüvenlikKlavye DelikanlılarıSiber Güvenlik

Karantinada canı sıkılanlar, hackerlığa merak saldı: Pandemi siber suçlara eğilimi artırdı

COVID-19’un küresel çapta yol açtığı durgunluk işsizliğin artmasına neden olurken, herhangi bir geliri olmadan evde kalmak durumunda olan insanlar yeni beceriler edinme yoluna gidiyor.

Cybernews.com tarafından yapılan bir araştırma, online kurslar alarak dijital ortamda gelir sağlamak isteyenlerin yanı sıra, gelir kaynağı olarak siber suçlara yönelik giderek artan bir ilgi olduğunu ortaya koydu.

Son veriler, mart, nisan ve mayıs aylarında hackerlık, dolandırıcılık ve diğer siber suç yöntemlerine ilişin internet aramalarının tavan yaptığını ve “hackerlık kursu” ve “etik hackerlık kursu” gibi anahtar kelimeler kullanarak yapılan internet aramalarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gözler önüne seriyor. Ayrıca, popüler hacker web sitelerine ve forumlarına yapılan ziyaretlerin mart ayında yüzde 66’ya kadar arttığı biliniyor.

HACKER SİTELERİNİN VE FORUMLARININ TRAFİĞİNDE REKOR ARTIŞ

Cybernews.com’un Google Trends’de siber suçlara ilişkin anahtar kelimelerle yapılan aramalar ve Mart 2020’nin sonundan Mayıs 2020’ye kadar SimilarWeb’deki popüler hacker web sitesi trafiğine yönelik incelemesi sonunda elde ettiği bilgilere göre:

*Analiz edilen 15 bilgisayar korsanlığı ve siber suçla ilgili arama terimlerinden ikisi tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. 5’i ise son beş yılın zirvesine ulaşırken 8 anahtar kelime on iki ayın en yüksek arama seviyelerine ulaştı.

*SimilarWeb’e göre, Mart ve Nisan 2020’de popüler hacker web sitelerindeki trafik gözle görülür şekilde arttı.

*Aramalardaki ve trafikteki artışlar, dünya genelinde mart ayının sonlarında başlayan, nisan ayında hız kazanan ve nisan sonu ile mayıs başında zirveye ulaşan ‘eve kapanmaların’ başlamasıyla ilişkili görünmekte.

Çiçekli elbiseler giyen bir hacker: Maddie Stone’un hikayesi (2)

YENİ BİR SİBER SUÇ DALGASI OLUŞTURABİLİR Mİ?

COVID-19 dolayısıyla insanların eve kapanması ulusal ekonomilere zarar vermeye devam ederken, siber suçlarla ilgili yapılan internet aramalarının sayısının son yıllardaki en yüksek seviyelerine ulaşması, gelecekte yeni bir siber suç dalgasına işaret olarak yorumlanıyor.

Cybernews.com pandemi sırasında siber suçlarla ilgili konulara ilgide gözle görülür bir artış olup olmadığını araştırmak için Google Trends’i kullandı. Temelde bilgisayar korsanlığı, çevrimiçi dolandırıcılık ve dark web (karanlık web) ile ilgili anahtar kelimeleri inceleyen ekip tüm anahtar kelimeler arasında en çok “hackerlık kursu” ve “etik hackerlık kursu” aramalarının Google Trends’de tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını ortaya koydu. Analiz aynı zamanda bilgisayar korsanlığı ile ilgili becerileri öğrenmeye olan ilginin arttığını da gösteriyor.

‘NASIL HACKER OLUNUR’ DİYE ARAMA YAPANLARIN SAYISI TAVAN YAPTI

Bilgisayar korsanlığı kursları için yapılan aramalardaki yüksek artış mart ayının sonlarında başladı ve dünyadaki çoğu ülkedeki eve kapanmalar ikinci ayını doldururken Nisan ayına kadar artmaya devam etti. “Dark web’e nasıl girilir”, “nasıl dolandırılır” ve “hackerlığı öğrenin” gibi siber suçla ilgili diğer terimler, beş yıl veya daha uzun süredir yapılan aramalarda en yüksek oranlara ulaşmış durumda. “Nasıl hacklenir”, “nasıl hacker olunur”, “hackleme dersleri” ve “empire market” (hakim dark web pazarı) gibi siber suçları öğrenmeye ilişkin diğer sekiz anahtar kelime için yapılan aramaların boyutu Mart ve Nisan aylarında ortalamanın üstünde yükseldi.

Aslında sektörün içindeki kişiler siber suçlarda bir artış görmeye başladı bile. QuoLab Technologies CTO’su Fabien Dombard’a göre, siber güvenlik topluluğu, siber suçlulardan devlet destekli tüm tehdit aktörlerine kadar pandeminin yol açtığı korku ortamından yararlanarak sürdürülen kötü niyetli operasyonlarda bir artış gözlemliyor.

Çiçekli elbiseler giyen bir hacker: Maddie Stone’un hikayesi (2)

SİBER GÜVENLİK UZMANLARI ARAŞTIRIYOR

Ancak bu eğilimler, tüm bu aramaların yalnızca potansiyel siber suçlular tarafından yapıldığı anlamına gelmeyebilir. Zira siber güvenlik uzmanlarının da kendi becerilerini geliştirmek için bilgisayar korsanlığı kursları arayanların önemli bir bölümünü oluşturabileceği de düşünülüyor.

YL Ventures’dan Sounil Yu, sızma testinin nasıl yürütüleceği, web uygulamalarından nasıl yararlanılacağı veya güvenlik açıklarının nasıl bulunacağı gibi temel “hackleme” becerilerinin yalnızca siber suçlarla ilgili olmadığı konusunda uyarıyor. Yu’ya göre bunlar daha ziyade, siber güvenlik alanında işe başlamak isteyen kişilere yardımcı olan temel beceriler. Siber güvenlikle ilgili işlerin büyük ölçüde pandemiden etkilenmediğini söyleyen Yu, “Kalifiye çalışan sıkıntısı çekmeye devam ediyoruz, bu nedenle birçok kişi bir siber güvenlik uygulayıcısı olarak istihdam edilme umuduyla bu tür becerileri edinmeye çalışırsa bu şaşırtıcı bir durum olmaz.” şeklinde konuşuyor.

Araştırma yalnızca Google Trends üzerinden gerçekleştirilmedi. Popüler çevrimiçi bilgisayar korsanı topluluklarına yönelik internet trafiğini analiz etmek amacıyla SimilarWeb’in Trafiğe Genel Bakış özelliği de kullanıldı. Buna göre bir takım popüler hacker web sitesine ve forumlara yapılan ziyaretler Ocak’tan Şubat’a yüzde 15- yüzde 23 dolayında azalırken, Mart ayı trafiği yüzde 8-yüzde 66 oranında arttı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu