ABDDijital GüvenlikKritik Altyapı Güvenliği

ABD Müslümanlarını sarsan iddia: ABD Ordusu konum bilgilerini satın aldı mı?

ABD ordusunun Müslümanların sık kullandığı bazı uygulamaların konum verilerini satın aldığı öne sürüldü.

ABD merkezli Vice medya grubuna bağlı Motherboard internet sitesinde yer alan haberde, ABD Ordusunun Müslümanların  yaygın kullandığı bazı cep telefonu uygulamalarından elde edilen konum bilgilerini satın aldığını iddia etti.

Haberde ordunun simsarlar ve güvenlik şirketlerine de satılan bu yer bilgilerini özel birliklerin deniz aşırı operasyonlarında kullandığı ifade edildi.

Uygulamalar arasında yaklaşık 100 milyon kez indirilen ve namaz saatleriyle kıblenin yönünü bildiren Muslim Pro’nun yanı sıra, Müslümanların kullandığı bir evlilik sitesi, bir fırtına ve su terazisi uygulaması da var.

İddialara göre, ABD ordusu konum verilerini elde etmek için iki veri akışından faydalandı. Bunlardan biri olan Locate X için ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı (USSOCOM) deniz aşırı operasyonlarına destek amacıyla erişim hakkı satın aldı. Diğer veri akışı ise doğrudan uygulamalardan konum bilgilerini elde eden ve bunları güvenlik şirketleri ve orduya satan X-Mode adlı bir firmadan geliyor.

X-Mode’un kullanıcıların mevcut konum bilgilerini elde ettiği “Muslim Pro”nun Google’ın uygulama mağazası Play Store’den 50 milyon kez indirildiği IOS dahil diğer işletim sistemleriyle toplam indirme sayısının 98 milyona ulaştığı belirtiliyor.

ABD Ordusunun istihbarat raporu: Kuzey Kore’nin 6 bin hackerı var, 5 ülkeden operasyonlarını yönetiyor

ABD ORDUSU EK YAZILIM LİSANSLARINA 96 BİN DOLAR ÖDEME YAPMIŞ

Açık kaynaklardan elde edilen bilgiler, USSOCOM’un Nisan’da Locate X’den ve Babel X’ten aldığı “ek yazılım lisansı” için 96.000 dolar ödeme yaptığını gösteriyor. Locate X’den yapılan alımı doğrulayan ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın sözcüsü Tim Hawkins, “Yazılıma erişimimiz, denizaşırı operasyonlarımız için gerekli olan görevlere destek için kullanılmaktadır. Amerikan vatandaşlarının mahremiyet, yurttaşlık ve anayasal haklarını koruyan yerleşik prosedürleri ihlal etmedik.” diye konuştu..

Kaynak: BBC Türkçe

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: