Veri Kaybı

FBI, çalınan verilerin sorgulandığı WeLeakİnfo’yu kapattı, iki kişi tutuklandı

Dünya genelinde yaşanan 10 bin veri hırsızlığından toplanana 12 milyar kaydın kullanıcılar tarafından taranabildiği www.weleakinfo.com ABD tarafından kişisel veri hırsızlığını kolaylaştırabileceği gerekçesiyle kapatıldı. Olayla ilgili biri Kuzey İrlanda’da diğer Hollanda da olmak üzere 22 yaşında olan iki kişi tutuklandı.
weleakinfo.com kullanıcılara verilerinin çalınıp çalınmadığını sorgulayabilecekleri arama motoru hizmeti sunuyordu. 2017 yılında kurulan sitenin farklı abonelik sistemleri bulunuyordu. Dolandırıcıların paralı abonelik ile tüm veri tabanında arama yapabilmelerinin mümkün olması sitenin kapanma nedenleri arasında sayılıyor.
FBI’ın yanı sıra İngiliz ve Alman kolluk kuvvetlerinin de operasyona dahil olduğu açıklandı. Sitenin açılış sayfasına bu resim konuldu:
Sitenin hizmetleri arasında abonelere ait bir verinin çalınması ve veri tabanına yüklenmesi durumunda aboneye bildirim gönderilmesi de bulunuyordu.

HaveIBeenPwned ile farkı nedir?

Weleakinfo.com ve benzeri sitelerin yaptığı işlemin bir kısmını legal olarak HaveIBeenPwned sitesi yapıyor. Aradaki fark ise HaveIBeenPwned sitesi sadece e-posta adreslerinin ellerindeki çalınan veri tabanlarına dahil edilip edilmediği bilgisini kullanıcıya vermesi. Oysa diğer siteler abonelik sistemlerine göre diğer kişisel bilgileri de aboneleriyle para karşılığında paylaşabiliyor.
2017’de FBI benzer bilgileri barındıran ve satan LeakedSource sitesini kapatmıştı.
Benzer bilgilerin sorgulanabileceği ortamlar çeşitli dark web sitelerinde de bulunuyor.
Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: