Teknik

DDoS saldırıları güçlenerek artıyor fakat önlemler yetersiz

Şirketlerin ve devletlerin siber alandaki korkulu rüyası haline gelmiş Dağınık Servis Dışı Bırakma (DDOS) saldırılarının hem sayısının hem de kapasitesinin arttığı açıklandı.

Arbor Networks şirketinin yaptığı araştırmaya göre, 2015 yılının ikinci  çeyreğinde gerçekleşen DDoS saldırılarının yüzde 21’i 1 Gbps ölçeğinde olurken, büyük kısmının 2 ila 10 Gbps arasında yoğunlaştığı görüldü. Bahsedilen dönemde Arbor Networks’ün monitor sistemine göre Gbps başına 196 Gigabit’lik saldırılar yapıldı.
Şirket DDoS araştırmasında açıkladığı bilgileri 330 hizmet sağlayıcının birbirlerinde habersiz şekilde internet trafik bilgilerini paylaştıkları ‘Atlas’ (Threat Level Analysis System) sistemi üzerinden topluyor. Atlas’a yakalanan DDoS saldırılarının daha çok kurumsal siteleri hedef aldığı ifade edildi. Araştırmada ayrıca 2015 haziran ayında 50-100 Gbps aralığındaki saldırılarda büyük bir artış olduğuna da dikkat çekildi.
DDoS tehdidinin artmasına rağmen kurumların yeterince önlem almadığı görülüyor. F5 Networks’un yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre DDoS’a özel olarak güvenlik yatırımı yapan kurum sayısı oldukça az. Araştırmaya katılan kurumların yüzde 39’u bir DDoS saldırısına muhatap olduğunu itiraf ederken, güvenlik yatırımlarının daha çok kötücül yazılım, veri kaçağı ve ağ saldırısı üzerine yoğunlaştığı belirtildi. Tehdidin yoğunluğuna karşın tedbirlerin zayıf kalmasının Türkiye’de de geçerli olduğu ifade ediliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu