TeknikZafiyet

Apache sıfırıncı gün zafiyetinin kritiklik seviyesi yükseldi: Türkiye’den de çok sayıda kullanıcı var

Apache sıfırıncı gün zafiyetinin kritiklik seviyesi yükseldi: Türkiye'den de çok sayıda kullanıcı varAçık kaynaklı web sunucusu yazılımı Apache HTTP Server üzerinde geçtiğimiz günlerde keşfedilen sıfırıncı gün zafiyetinin ilk incelemelerde farkedilenden daha kritik olduğu ortaya çıktı. Sunucunun Türkiye’den de çok sayıda kullanıcısı var.

CVE-2021-41773 kodlu sıfırıncı gün güvenlik açığıyla ilgili yayımlanan yeni PoC, zafiyetin saldırganların uzaktan kod yürütmesine (RCE) olanak tanıdığını ortaya koydu. Daha önce önemli olarak belirtilen zafiyetin kritiklik seviyesi böylece yükselmiş oldu.

İlk bilgilere göre zafiyet saldırganların URL’leri beklenen dizinlerin dışındaki dosyalara eşleştirmesine izin veriyordu. Güvenlik açığı ayrıca CGI (Common Gateway Interface) gibi iletişim protokollerinin sızdırılmasına da olanak tanıyordu.

ZAFİYET, SALDIRGANLAR UZAKTAN MÜDAHALESİNE YOL AÇIYOR

Güvenlik açığına ilişkin güvenlik araştırmacılarının Windows işletim sisteminde gerçekleştirdiği PoC çalışmalarında ise, zafiyetin aynı zamanda sunucularda RCE işlemine de imkan verdiği tespit edildi.

Ancak araştırmacılar, RCE işleminin zafiyetten bütün 2.4.49 sürümlü yazılımların etkilenmediğini belirtti. Saldırganlar, sunucuda “mod-cgi” opsiyonunun etkinleştirilmesi ve yapılandırmada varsayılan “Tümünün reddedilmesini iste” (Require all denied) seçeneğinin eksik olması durumunda uzaktan kod yürütebiliyor. 

Apache sıfırıncı gün zafiyetinin kritiklik seviyesi yükseldi: Türkiye'den de çok sayıda kullanıcı var

Apache, sektördeki yüzde 25’lik pazar payıyla en çok tercih edilen web sunucularından biri olarak biliniyor.

Zafiyete ilişkin firma tarafından paylaşılan güvenlik notunda, savunmasız olan 2.4.49 sürümlü Apache HTTP sunucusu yazılımının 2.4.50 versiyonuna güncellenmesi tavsiye edilmişti.

Shodan arama motoru üzerinde yapılan incelemede ürünün Türkiye’de 1609 kullanıcısı ortaya çıkmıştı. Yazılımın en çok kullanıldığı ülkeler arasında ABD, Almanya, Kanada, Fransa ve İngiltere bulunuyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu