TED

Siber Savaşın Ardındaki 1’ler ve 0’lar

Siber güvenlik araştırmacısı Chris Domas, “binary information” adında 0 ve 1’lerden oluşan bilgisayar dilini ve uzun süren araştırma deneyimlerini TED Talks’ta paylaşıyor. Konuşmasında siber güvenliğin, kişisel bazı bilgileri çalınmaktan korumaktan daha fazlası olduğunu belirten Domas, siber güvenlik deyince ulusal ve global güvenliği de düşünmek gerektiğinin altını çiziyor.

Günümüzde bilgisayarlar, günlük hayatımızın her detayını olduğu kadar, ülkelerdeki tüm altyapıyı da kontrol ediyor. Bir siber güvenlik uzmanı olarak tüm bu milli kritik altyapıların güvenliğini sağlamanın kendi işi olduğunu belirten Domas, siber alanın bir savaş mecrası haline gelebileceğine dikkat çekiyor:

“Siber saldırı kabiliyetlerinin potansiyeli o denli yüksek ki, siber, yeni bir savaş alanı olarak düşünülüyor. Savaş. Yani, kendimizi savunmamız gereken bir yeni bir cephe daha bulunduğu gibi, saldırı gerçekleştirme olanağına sahip olduğumuz bir alan daha bulunuyor. Kötü insanların kötü işler yapmasını engellemek için bir yol daha.”

Konuşmasının illerleyen kısımlarında bir siber terörist saldırı örneği  veriyor. 1’ler ve 0’lardan oluşan kodlarla geçirdiği saatleri ve günleri anlatan Domas, İngilizce’nin ve Rusça’nın bu karmaşık sistemde nasıl göründüğünü ve saldırıyla nasıl mücadele ettiklerini açıklıyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu