TED

İnternet Çökebilir, Bir B Planına İhtiyacımız Var

Bir mucit, bilim adamı, yazar ve mühendis olan Danny Hillis, 2014 yılında TEDTalks’ta yaptığı konuşmasında, internetin günümüzdeki kadar büyümesi için tasarlanmadığından bahsederek, büyük bir siber saldırıyla karanlık çağlara dönebileceğimizi anlatıyor.

Konuşmasının başında 1982 yılında tüm internet kullanıcılarının küçük bir kitaba nasıl sığdırılabildiğini gösteren Hillis, o yıllarda internetin güven üzerine kurulu olduğunu ve büyük bir başarıya hızla ulaştığını anlatıyor. Günümüzde tüm dünyayı ele geçiren internette, kişi ve kuruluşların çevrelerine duvar ördüğüne ve kendilerini kötü adamlardan korumaya çalıştıklarına değiniyor. Saldırıları bir kenara bırakacak olursak, basit hataların bile çok kötü sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Hillis, birkaç yıl önce Salt Lake City’deki hatalı bir yönlendirici sebebiyle Mississippi’nin batısındaki hiçbir uçağın havalanamadığı örneğini veriyor.

Çağımızın Silahı: İnternet

Hillis, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’ne ya da Batı medeniyetlerine saldırmak isteyen bir kişinin, internetle alakası bile olmadığını düşündüğümüz yerlerden saldırabileceği konusunda bizleri uyarıyor. İran’da siber saldırıya uğrayan nükleer santralde olduğu gibi, internete bağlı olmadığı düşünülen bu yere bir şekilde sokulan bir yazılımla, makinelerin kendi kendilerini yok etmelerini sağlamak mümkün. Bu şekildeki bir yazılım, bir petrol rafinerisini ya da bir ilaç fabrikasını da hedef alabilir.

Kendimizi Değil İnterneti Korumalıyız

Bu noktada Hillis, bilgisayarlarımızdan ziyade, bir iletişim aracı olarak kullandığımız interneti korumayı hedeflememiz gerektiğini düşünüyor. İnternet kullanıcılarının bir kitaba sığdığı dönemlerde yaşanan bir sorunda tüm internet kapatılarak bir çözüm bulunabiliyorken, günümüzde interneti kapatmanın benzinciye gidince benzin alamamamıza, hatta telefonla bile konuşamamamıza sebep olacağının altını çiziyor.

Bir B Planı Oluşturulmalı

İnternetin hedeflenenden çok daha büyük bir etki alanına ulaşmış olması, olası saldırıların üzerimizdeki etkisini de fazlasıyla artırıyor. Hillis’e göre kimse interneti tam olarak anlayamıyor çünkü sürekli bir değişim içerisinde olan internet, hiçbir zaman yarım saat öncesiyle aynı olmuyor. Olası bir saldırıda dünyanın yaşayacağı çöküş ise her geçen yıl daha ciddi bir boyuta ulaşıyor. Hillis, bu alandaki en büyük sorunun, bir B planı hazırlamamamız olduğunu söylüyor. İnternetten tamamen bağımsız, onun kadar başarılı olması gerekmeyen bir sistem oluşturmamız gerektiğini anlatıyor. Hazırlanan bu B planının, internet olmadan polisin itfaiyeyi arayabildiği, ya da hastanelerin gerekli malzemeleri isteyebildiği bir ağ şeklinde kurulması gerektiğinin altını çiziyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Harekete Geçmeliyiz

Bu sistemin var olan fiber kablolarla ve altyapıyla bile hazırlanabileceğini söyleyen Hillis, yeterli sayıda insanın buna ihtiyacımız olduğuna inanmasıyla harekete geçilebileceğini düşünüyor. İnternete bu kadar bağımlı ve saldırıya bu kadar açık olduğumuz bir çağda, bu sorunun çözmenin gerçekten çok kolay olduğunu da vurguluyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu