TED

Linus Torvalds: Linux’ın Arkasındaki Beyin

TED küratörlerinden Chris Anderson ve popüler olarak pek çok bilgisayarda ve Android araçlarda kullanılan Linux işletim sisteminin kurucusu Linus Torvalds, 2016 yılının Şubat ayında gerçekleştirdikleri röportajda Linux’ın gelişimi ve yazılımın arkasındaki beyni tartışıyor.

Torvalds, aslında sadece programlamayı sevmesinden dolayı kendisi için bir dizi projeye başlıyor. Torvalds’ın kendisi için başlattığı projelerden sadece biri olan Linux, o zamanlarda kendisinin bir açık kaynak bulamamasıyla ortaya çıkıyor ve 25 yıl önce bugün kullanılan açık kaynak metodolojisi olmasa bile kaynağın herkese açık olmasıyla önemli bir yerde duruyor. Anderson’a göre, Linux’ın şu an eriştiği nokta, açık kaynağın gücünün önemli bir kanıtı.

BİLGİ VE SİBER GÜVENLİK İLE İLGİLİ DİĞER TED ÖZETLERİ

Open Source ve Linux

O zamanlarda “ücretsiz yazılım” olarak adlandırılan “open source” fikri, Helsinki Üniversitesi’nde konuyla ilgili olan bir arkadaşının Torvalds’a ulaşmasıyla şekilleniyor. Ona mevcut açık kaynak lisanslarını kullanabileceğini söyleyen arkadaşı ile beraber, yazdığı kodları inceleyen pek çok kişinin verdiği destekle günümüzde bildiğimiz Linux’ın evrimi hız kazanıyor.

Zamanla popülerliğini giderek arttıran Linux’un siber dünyayı değiştirmesinin arkasında bir yazılım geliştirme sistemi olan Git’in de rolünü vurgulayan Anderson, röportajda Torvalds’a bu dönüşümün nasıl gerçekleştiğini soruyor. O zamanlarda kaynak kod bakımı yapan ve çoğunluk tarafından kullanılan CVS, Torvalds tarafından sevilmediğinden, Git’in keşfinin önü açılmış oluyor. Yani bir bakıma Git, Torvalds’ın ilk büyük projesini gerçekleştirebilmek adına sadece kendisi için tasarladığı ikinci bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

Bilgisayarlarla ya da İnsanlarla Çalışmak?

Röportajda 10 yaşından beri programlama ile uğraştığını ve okul yıllarında pek de sosyal olmadığını anlatan Torvalds, yazılımda elde ettiği başarınınsa çok inatçı olmasıyla ilgili olduğunu söylüyor. Yine de, sosyal bir insan olmamak onu açık kaynak kullanmaya iten sebepler arasında. Çünkü açık kaynak kullanarak çalışmanın en büyük avantajlarından biri farklı insanların birlikte çalışmasına izin vermesi diyebiliriz. En azından Torvalds, açık kaynağın ona bunu sağladığını söylüyor.

Anlamlı projeler için kod yazan Torvalds, bu iki büyük ve geleceğe yön veren projesine aslında basitçe ihtiyacı olduğu için başlıyor. Open source olmasa Linux’ın da olmayacağını belirtiyor ve ekliyor: “Açık kaynak bilime geri dönüyor.” Wikipedia ve daha birçok açık kaynak örneği dünyayı değiştirecek adımlar attı ve bu, Torvalds’a göre, kesinlikle son değil.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 [wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu