ÇinSektörel

WireLurker virüsü Çin-Apple ilişkilerini etkiler mi?

İnternet güvenliği uzmanları Apple’ın masa üstü ve mobil işletim sistemlerini hedef alan “WireLurker” adlı bir virüsün özellikle Çin’de yüz binlerce kullanıcıyı etkilediğini açıkladı. WireLurker Mac bilgisayarlardan USB kablosuyla mobil cihazlara geçiyor.

Merkezi ABD’de bulunan Palo Alto Networks şirketi, virüsün Çin’de geliştirildiğinin tahmin edildiğini belirtti.

Virüsün sıkı bir denetim altında tutulan Apple Store’a alternatif mağaza Maiyadi’den indirilen uygulamalardan yayıldığı ve kullanıcıların bilgilerini çaldığı belirtiliyor.

Palo Alto Networks, siteden 350 bin kez virüslü uygulama indirildiğini kaydetti. Virüslü uygulamaların sayısının 400’den fazla olduğu tahmin ediliyor.

Şirketin İstihbarat Sorumlusu Ryan Olson, WireLurker’ın daha önce Apple işletim sistemlerini hedef alan virüslere benzemediğini belirterek “Kötü aktörler, dünyanın en iyi bilinen masaüstü ve mobil platformlarına karşı daha gelişmiş teknikler kullanmaya başladılar” dedi.

Geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren ABD ile Çin arasındaki siber ilişkilerin gerilmesi birçok Amerikan teknoloji şirketini Çin pazarında sıkıntıya sokmuştu. ABD Adalet Bakanlığının 5 Çinli askeri siber espiyonaj yapmakla suçlayarak haklarında dava açması üzerine, Çin suçlamaları red etmiş; ABD’nin Çin üzerinde espiyonaj yaptığını ileri sürmüştü. Açıklamayla yetinmeyen Çin, Amerikan menşeli danışmanlık şirketlerinin faaliyetlerini kıstılamıştı.

Yine Mayıs ayında, tüm devlet dairelerinde kullanılan Microsoft işletim sistemlerinin iptal edileceğini deklare eden Çin yönetimi, ABD ile ikili siber sorunların çözümü için gerçekleştirilen toplantıları da askıya almıştı.

WireLurke virüsünün ortaya çıkmasının ardından Pekin yönetimi ile Apple arasında ilişkilerin nasıl devam edeceği bilinmiyor.

Bazı uzmanlar ise bu virüsün rejim karşıtı Hong-Kong göstericilerin bilgilerini çalmak için geliştirildiğini öne sürüyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu