SiberKüme, küresel inovasyon girişimine dahil oldu  

Türkiye’de siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi (SiberKüme), siber güvenlik alanında ekosistemlerin ekosistemi olan ve hızla büyüyen Global EPIC (The Global Ecosystem of Ecosystems Partnership in Innovation and Cybersecurity) küresel ortaklığına dahil edildi.

globalepic.org’da yer alan habere göre Siberküme, iniyasitife 23. ortak olarak kabul edildi. GlobalEPIC ortakları, hem güncel hem de yeni ortaya çıkan yüksek etkili siber güvenlik sorunlarına dünya çapında çözümler geliştiriyor. Ortaklar aynı zamanda; yeni pazarlara girmek, inovatif çözümler geliştirmek, bilgi paylaşımı yapmak,  küçük ve orta ölçekli firmalara yeni pazarlara erişmek, yenilikçi çözümler geliştirmek, bilgi paylaşımını desteklemek, konjonktür analizi ve araştırmaları yapmak, politikaları etkilemek ve küresel düzeyde standartlar belirlemek isteyen küçük ve orta ölçekli siber güvenlik girişimleri için yumuşak iniş programları (soft landing programmes) yaratmak için bilgi, tecrübe ve uzmanlıklarını bir araya getiriyorlar.

Global EPIC Başkanı ve Belfast Queen’s Üniversitesi’nin Güvenli Bilgi Teknolojileri Merkezi’nin (CSIT) Stratejik Ortaklıklar ve Katılım Bölümü Başkanı David Crozier, “Türkiye, yakın zamanda siber güvenlik platformu SiberKüme’ye resmiyet kazandıran kıtalararası önemli bir buluşma noktası. SiberKüme, siber güvenlik tehditleri ile mücadele etmek için hükümet, akademi ve endüstriyi bir araya getirerek EPIC ilkelerinin somut örneğini teşkil ediyor. SiberKüme’nin Global EPIC’e katılımını memnuniyetle karşılıyor, önümüzdeki aylarda kendileriyle işbirliği halinde bilgi paylaşımı yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum. ”

SiberKüme Genel Koordinatörü Cenk Özen, saldırı ve tehditlerin her yerden gelebildiği bir siber evrende, her yerden işbirliğine ve yardımlaşmaya açık olmalıyız. SiberKüme, Türkiye’de henüz çok yeni olan siber güvenlik ekosistemini güçlendirme işine girişmiş bulunmaktadır. Küresel EPIC, fikirlerin, yöntemlerin ve sorun çözme yollarının çeşitliliği ile hedeflerin ve iletişimin ortaklığını sağlayacağından, sağlıklı ve hızlı bir büyüme için mükemmel bir aracı olacaktır. Topluluğa kabul edilmiş olmamızdan dolayı büyük heyecan duyuyoruz.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi, 2017 yılında ilgili tüm kamu kurum/kuruluşlar, özel sektör ve akademi temsilcilerinin katılımlarıyla ortaya çıkan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından desteklenen ve SSTEK A.Ş. tarafından yürütülen bir proje. Kuruluşun siberkume.com adresindeki internet sitesinde kümenin uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesi ve yönetilmesi Danışma Kurulu vasıtasıyla yapılıyor. Kümelenmenin günlük operasyonları SSTEK A.Ş. bünyesinde kurulan Koordinasyon Ofisi tarafından gerçekleştiriliyor. Kümelenmeye Türkiye’de yerleşik ve Siber Güvenlik alanında ürün/hizmet geliştiren firmalar üye olabiliyor.

Global EPIC, 2020 ekim ayına kadar 50 siber güvenlik ekosistemi üye sayısına ulaşmayı hedefliyor. İnisiyatif’e üye 23 kuruluş aşağıdaki gibidir:

B-Hive (Brüksel, Belçika), bwtech@UMBC (Baltimore, ABD), Camaras (INCYDE) (Madrid, İspanya), Carelton GCR (Ottawa, Kanada), CETC (Massachusetts, ABD), CROW (Waikato, Yeni Zelanda), Centre for Secure Information Technologies – CSIT (Belfast, Birleşik Krallık), Cyber Leadership Alliance (Indiana, ABD), Cyber Wales (Cardiff, Birleşik Krallık), Cyberspark (Be’er-Sheva, İsrail), CyberTech (San Diego, ABD), Hague Security Delta (Lahey, Hollanda), IAAC (Wiltshire, Birleşik Krallık), ITRI (Tayvan), Kosciuszko Institute (Krakow, Polonya), LSEC (Heverlee, Belçika), Politecnico di Torino (Turin, İtalya), Procomer (Heredia, Kosta Rika), Siberkume (Türkiye), Surrey Innovation Boulevard (Surrey, Kanada), UNB (Fredericton, Kanada), UNILAG (Lagos, Nijerya), Union Square (Kuzey Karolayna, ABD)

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.