KüreselSektörel

Piyasanın yükselen değeri: Siber Tehdit İstihbaratı

Amerikalı entegre bilgisayar sistemleri şirketi NetScout, siber istihbarat alanında uzmanlaşan telekomünikasyon şirketi Danaher’i 2.6 milyar dolara almak istediğini açıkladı. Söz konusu satın alma işlemindeki amaçlarını açıklayan NetScout CEO’su Anil Singhal “Bu birleşmenin, NetScout’un hem daha fazla servis sağlayıcılara hem de diğer şirketlere ulaşmasında büyük payı olacak. Bunun dışında Danaher ile birlikte siber istihbarat piyasasına ve özellikle de APT (Advanced Persistent Threat) girmiş oluyoruz ki, bu uzun zamandır istediğimiz bir şey.” şeklinde konuştu.

Sistem ürünleri üzerine yoğunlaşan NetScout ağtraifğini kaydeden ürünleri ile biliniyor. Şirketin siber istihbarat piyasasına ciddi bir ücrete yeni bir şirket alarak girmesi bir yandan bu alanın büyüme potansiyelini gösterirken, diğer taraftan NetScout’un daha geniş bir küresel vizyona sahip olma arefesinde olduğuna işaret ediyor.

Siber istihbarat ya da siber tehdit istihbaratı devletler için olduğu kadar şirketler için de büyük önem taşıyor. Saldırganların kullandığı yöntemler, hangi yolları izlediği, saldırı zamanları ve sıklıkları gibi bilgilerin içine dahil olduğu siber istihbaratın, teknik olmayan kısımları daha fazla dünya siyaseti ve küresel ekonomi çalışmaları içerisinde yer alıyor. Bir şirketin Afrika’da Yapacğaı yatırımların çevrecilerin tepkisini çekeceğini düşünen bir siber istihbarat şirketi, müşterisine çevreci hacker grupları hakkında detaylı bilgi sağlamakla yükümlü oluyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu