ABDKüreselSektörel

Siber suçların ABD’deki şirket başına yıllık maliyeti 12,7 milyon dolar

2014’de yapılan bir araştırmaya göre ABD’de siber suçların şirket başına yıllık ortalaması 12,7 milyon dolara ulaştı. Bu rakam araştırmanın başladığı beş yıl öncesine göre yüzde 96 artış olduğunu gösteriyor.

Ponemon Enstitüsü tarafından HP Kurumsal Güvenlik’in sponsorluğunda gerçekleştirilen çalışma ABD’de beş yıl önce  bir siber saldırının 32 gün içerisinde çözüldüğünü, bugün ise bu sürenin 45 güne uzadığını ortaya koydu. Bu da bir siber saldırıyı ortadan kaldırmak için yüzde 33 oranında daha fazla zaman harcanması gerektiği anlamına geliyor. Bunun yanında ABD kurumları beş yıl öncesine göre yüzde 176 oranında daha fazla siber saldırılarla karşılaşıyor ve bunların haftada 138’i amacına ulaşıyor. Beş yıl önce bu sayı 50 idi.

Ponemon Enstitüsü kurucusu Dr. Larry Ponemon bir açıklamasında, “Bir kurum güvenlik ihlali ile karşılaştığında  iş akışının bozulması, bilgi kaybı ve güvenlik açığını tamamen tespit etmek için harcanan zaman en yüksek maliyeti oluşturuyor.” diye belirtiyor.

HP Kurumsal Güvenlik Ürünleri kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Art Gilliland bir açıklamasında “Saldırganların başarılı olmak için ihtiyacı olan tek şey sizin datanıza bir kere erişim sağlamak iken güvenlik uzmanları ise başarılı olmak için her gün kuruluşlarına düzenlenen saldırı yağmurunu sürekli durdurmak zorunda.” ifadelerini kullandı.

Yine bu araştırmaya göre, güvenlik istihbaratı ve kriz yönetimi araçları (SIEM), saldırı önleme sistemleri (IPS), ağ istihbarat sistemleri, geniş veri tahlilleri gibi ileri istihbarat çözümleri saldırıların tespitinde ve engellenmesinde kurumlara yardımcı oluyor. Böylece siber suçların yıllık maliyeti azalıyor. Ayrıca SIEM çözümlerini uygulayan kuruluşların  siber saldırıları tespit ve engellemedeki güçlerini artırdıkları için yılda ortalama 5,3 milyon dolar tasarruf ettikleri öne sürülüyor.

Gilliland, “Hiçbir yatırım kuruluşu son derece karmaşık siber saldırılara karşı koyamaz ama önemli ölçüde saldırı kapasitesini iyileştiren ve finansal maliyetini azaltan SIEM gibi istihbarat yöntemleri ile düşmanı yenmek için mücadele gücünü geliştirebilir.” diye ekliyor.

McAfee’nin desteğiyle Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda siber suçların tüm dünyadaki işletmelere maliyeti 400 milyar dolardan fazla olduğuna dikkat çekiliyor. CSIS araştırmacısı Jim Lewis de “Siber suçlar yatırım ve yatırımcıların kârını azaltan, küresel inovasyon hızını yavaşlatan inovasyon üzerinde bir vergidir.” diye belirtiyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu