KüreselSektörel

Opera’dan ücretsiz VPN atağı

Opera, yeni geliştirdiği web tarayıcısına ücretsiz VPN (Sanal Özel Ağ) hizmetini eklediğini duyurdu. VPN servisi; kullanıcı çevrimdışıyken veri bilgilerini koruduğu ve ‘internet ağ geçidi’ işlevi gören güvenilir sunucu kaynağıyla güvenlik ve gizlilik seviyesini artırıyor.

Şirketin açıklamasına göre tüm bu yenilikler, artık kullanıcıların öncelik olarak gizlilik talep etmelerine karşılık yapıldı: “Bu atılım, insanların 2016 yılına dair beklentileriyle eşleşen bir tarayıcı yapmak için önemli bir adım.”

Global Web Index raporuna göre dünya üzerindeki yarım milyar internet kullanıcısı (toplam kullanıcıların yüzde 24’ü) VPN’i ya şu anda kullanıyor ya da geçmişte denedi. Bunların büyük bir kısmının da genç jenerasyon olduğunu ekleyelim.

İLGİLİ HABER >> ANTİVİRÜS ŞİRKETLERİ TARAYICI GÜVENLİĞİNDE SINIFTA KALDI

VPN’in; şifrelenmiş ve gözetlenmeye karşı web trafiğini koruyan bağlantısıyla övünen Opera: “Pek çok ülke, okul ya da işyeri video akış sitelerini, sosyal iletişim ağları ve diğer servisleri bloke etmekte. VPN sayesinde nerede olursanız olun istediğiniz içeriğe erişebileceksiniz.”

Opera’nın bu atılımı şirketin ününü artırmış olabilir ancak kullanmadan önce iki kere düşünmekte fayda var. Mesela ücretsiz Wi-Fi servisleri Youtube gibi bant genişliği sınırlı olan sitelere erişimi zorlaştırabilir. Ya da bazı ülkelerde içerik yasağını atlatmanın kullanıcıları zor duruma sokacak çeşitli yaptırımları olabilir.

İLGİLİ HABER >> CHROME UZANTILARI GİZLİCE SİZİ İZLİYOR OLABİLİR

Yine de Opera’nın tam olarak bir VPN olmadığını eklemekte fayda var. Bu sadece tarayıcı için bir proxy işlevi görüyor. Eğer öncelik gizlilikse mutlaka tam bir VPN’e ihtiyaç var. İşin özeti, bu hizmet tarayıcınıza güvenilir bir VPN sağlıyor ama daha fazlası değil. VPN, bütün bir internet trafiğinizi korurken; Opera’nın hizmeti, sizi sadece Opera kullanırken koruyor, Outlook ya da Skype kullanırken değil.

Bununla beraber Opera’nın sunduğu olanaklar da var: Üyelik işlemi ya da sunucu ayarı gerektirmiyor. Sadece ayarlar kısmına tıklamanız yeterli. Şimdilik sadece ABD, Kanada ve Almanya konumlarını seçmek mümkün, ancak şirket, bunların gelecekte artacağını müjdeliyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu