KüreselSektörel

İrlanda’ya siber güvenlik fonu akacak!

Küresel teknoloji devlerinin sunucularını barındırarak, dijital dünyada stratejik önemini artıran İrlanda, şimdi de siber güvenlik sektöründe yatırımcıların dikkatini çekiyor.

ABD menşeili özel sermaye şirketi Paladin Capital, siber güvenlik alanında çalışan İrlandalı 20 startup şirketine finansal desteğe hazırlanıyor. Paladin Europe’un tepe ismi, İrlandalı Alex O’Cinneide’in koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek olan destek için ayrılan fonun tutarı ise 320 milyon Euro.

O’Cinneide’a bu projede, yine O’Cinneide gibi İrlandalı olan Dr. Mary Aiken eşlik ediyor. Daha önceleri Royal College of Surgeons’un yöneticiliğini gerçekleştiren Aiken, en büyük küresel girişim şirketi (VC) araştırmacısı olan şirketin danışmanı olarak görev alıyor.

O’Cinneide son olarak bir yeşil enerji yatırım şirketi olan Gore Street Capital’i Paladin Capital güçlerine dahil etti. Gore Street, ismini koruyacak ve rüzgar ile güneş enerjisi ve enerji depolanması gibi alanlarda çalışmalarına devam edecek.

İLGİLİ YAZI >> MİCROSOFT, ABD VE İRLANDA ÜÇGENİNDE VERİ MAHREMİYETİ DAVASI

Dr. Aiken, konuyla ilgili şunları söyledi:  “Paladin insan faktörünü teknoloji, ürün ve servislerine dahil eden siber güvenlik yapılanmalarına özel bir ilgili duyuyor. Bu önemli ve sürekli olarak gelişen bir araştırma ve geliştirme teması. Bu yeni fon ise bu alanda çalışan ve yatırım arayışı içinde olan küçük ve orta ölçekli İrlandalı şirketler için harika bir fırsat.”

O’Cinnedie ise şu eklemede bulundu: “Şu anda 20 İrlandalı şirketi değerlendiriyoruz ve güçlü bir yönetim ekibine sahip yeni kurulmuş şirketleri ve hem kamusal hem de özel sektörde küresel olarak uygulanabilir teknolojileri arıyoruz. Teknolojinin üniversitelerin araştırma laboratuvarlarından çıkarılmasına ön ayak olduğumuz için mutluyuz. İrlanda pek çok iyi girişimciye sahip ve önde gelen üniversitelerden tüm adaya yayılan teknolojilere de sahibiz.   Ancak bizim görüşümüze göre, güçlü bir ekonomimiz olmasına rağmen yeni kurulmuş teknoloji firmaları yeterince desteklenmiyor. Siber güvenlikte kritik altyapı sistemlerini ve kişisel verileri korumak için teknolojik ihtiyaçlara yönelik işbirlikleri ve hükümet harcamaları artıyor. Bu girişimci şirketler için bir fırsat.”

Paladin’in kurul üyeleri ve danışmanları, savunma, güvenlik ve istihbarat alanında, Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya’nın en üst seviye makamlarında çalışmış isimlerden oluşuyor. Eski GCHQ direktörü Sir David Omand, eski CIA direktörü James Woolsey ve NATO komutanı ve Amerika Birleşik Devletleri ordusu Generali Wesley Clark, bu isimlerden birkaçı.

İLGİLİ HABER >> ALEXANDER, NSA ÇALIŞANINA KENDİ ŞİRKETİNDE DE İŞ VERMİŞ

Araştırma firması CB Insights’a göre, siber güvenlik hızla büyüyen bir yatırım sektörü. Sektöre yönelik olarak hazırlanan rapor, son 4 yılda bu alanda 11 milyar 500 milyon euronun üzerinde yatırım gerçekleştirildi.

Bir başka araştırma firması olan Gartner’ın açıkladığı sonuçlara göre ise, siber güvenlik pazarı her yıl yaklaşık olarak yüzde 5 oranında büyüyor. Gartner, 2020 yılında siber güvenlik alanında yapılacak harcamaların 250 milyar euroyu aşacağını öngörüyor. ABD hükümeti  geçtiğimiz 10 yılda siber güvenlik için tek başına 90 milyar Euro harcarken, bu yıl içinse 13 milyar Euro bütçe ayırdığını açıklamıştı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu