KüreselSektörel

Alexander, NSA çalışanına kendi şirketinde de iş vermiş

ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajasında (NSA) üst düzey bir yetkilinin, aynı zamanda emekli NSA direktörü Keith Alexander’ın kurduğu şirkette yarı zamanlı olarak çalıştığının ortaya çıkması tartışmalara yol açtı.

 

Amerikan kamu görevlilerinin içerisinde bulundukları sektörle ilgili başka işlerde çalışmalarına izin verilmesinin çok nadir karşılaşılan bir durum olmasına ragmen, NSA’de Teknoloji kolunun başında olan Patrick Dowd, Alexander mart ayında emekli olduktan sonra kurduğu IronNet şirketinde çalışmaya devam ediyor.

Reuters haber ajansının olayı ortaya çıkarmasının ardından NSA Dowd’un IronNet’te çalışmasına iznin nasıl çıktığını araştırmaya başladığını açıkladı. Hem NSA hem de ABD Siber Komutanlığının başında bulunan Keith Alexaderın şirketi bankalara gizli bilgilerin nasıl saklanması gerektiği ile ilgili danışmanlık hizmeti veriyor. IronNet’in danışmanlık yaptığı bankalardan aylık gelirinin 1 milyon doları bulduğu ifade ediliyor.

Alexander emekli olduktan sonra NSA’de edindiği güvenilirliği sarsmamak adına çok dikkatli olacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. Siber Komutanlığın kurucusu olan ve istihbaratçı general, NSA’in Snowden skandalıyla sarsılmasına rağmen pozisyonunu korumuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Alexander, Dowd’un yeteneklerinden kamunun daha fazla yararlanması için kendisine şirketinde yer verdiğini söyledi.

Sadece ABD’nin değil, dünyadada eşine az rastlanacak teknolojik kabiliyetler ile istihbarat operasyonu yapan NSA’in iş dünyası ile ilişkileri nedeniyle sık sık eleştiriliyor.

Eski NSA çalışan olan William Black’in Ulusal Güvenlik Ajansını bırakarak geçtiği SAIC şirketinin NSA’den veri madenciliği ile ilgili 1 milyar dolarlık ihale alması şimşekleri NSA üzerine çekmiş, projenin gerçekleşmemesi ise kamuoyunda NSA’in güvenilirliğinin sorgulanmasına neden olmuştu.

NSA’in Sinyal İstihbarat Müdürü Teresa Shea’nın eşi James Shea’nın sinyal istihbaratı danışmanlık şirketine sahip olması da halen ateşli bir eleştiri konusu olarak ajansın önünde duruyor.

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu