KüreselSektörel

Hackerları durdurmak için bir sonraki hedef: Yüksek Güvenlikli Hapishaneler  

Amerika merkezli yatırım firması Strategic Cyber Ventures (Stratejik Siber Girişimler), kısa süre önce pörtföyüne ikinci bir siber güvenlik projesi kattı.

Washington Post’ta yer alan habere göre, Tenable Network Security’nin kurucusu Ron Gula tarafından da desteklenen “Polarity” adındaki dört kişilik proje için 3.5 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak.

Geçtiğimiz hafta yapılan yatırım açıklaması, Strategic Cyber Ventures’in en büyük destekçilerinden biri olan Hudson Bay Capital’in D.C. merkezli ID DataWeb adlı başka bir firmaya 3 milyon dolarlık yatırımından sadece bir ay sonra geldi ve şirket şu ana kadar planlanan sekiz yatırımın en az dördünü halihazırda gerçekleştirmiş bile.

Proje neyi amaçlıyor?

Projede amaç, bir sisteme zaten sızmış olan bilgisayar korsanlarını amaçlarına ulaşmasını engelleyecek hizmetleri birbirini tamamlayacak şekilde bir araya getirerek sunmak. Zira son yıllardaki yüksek profilli saldırıların sıklığı ve siber suçluların genel geçer bir çok çözüm ve koruma sistemini alt etmedeki hızları hiçbir şirketin mükemmel bir şekilde güvenli olamayacağının kesin bir şekilde kabulüne yol açmış durumda.

“Duvarlara ve motiflere yatırım yapmıyoruz. Yatırım yaptığımız şey içinde Rotweiler köpekler, bekçi kuleleri ve çevreye yerleştirilen hareket sensörlerinin olduğu yüksek güvenlikli bir hapishane;,” diyor Strategic Cyber Ventures ortağı Tom Kellerman.

Strategic Cyber Ventures’in en son yatırımı olan Polarity şu anda D.C bölgesinde sadece dört kişiye istihdam sağlıyor, ancak genç şirket artan sermaye enjeksiyonuyla en az 10 kişiye daha iş sağlamayı planlıyor.

Dört kişilik firmada şimdiden siber güvenlik uzmanlarının ciddi ölçüde işini kolaylaştırağı düşünülen şirketin geçmişte karşılaştığı IP adreslerini ve bazı bilgileri eşleştirmek için tasarlanmış “bellek arttırma teknolojisini” kullanması için para harcayan üç büyük banka var.

İlgili haber>> Pentagon’u hacklediler 40 milyon dolarlık yatırım aldılar

Polarity’nin kurucularından Gula’ya göre, şirket şimdiden siber güvenlik dışında ticari istihbarat ve müşteri desteği gibi birçok alandan başvuru almaya başlamış bile. Fakat şirketin asıl amacı savunmasız şirketler için ikinci ve üçüncü savunma hatları sağlamak olacak. “Çünkü özel kuruluşlara yönelik saldırgan siber operasyonların maliyetini önemli ölçüde artırmaya çalışıyorlar” diye ekliyor Gula.

Strategic Cyber Ventures ve Gula fonlu Gula Tech Adventures firmaları, bazı çevrelerce ‘yerel teknolojideki olgunlaşma ve gelişme’ sonucu ortaya çıktığı düşünülen ve geçtiğimiz 18 ay boyunca D.C. bölgesinde artış trendi gösteren bir siber güvenlik yatırımcı grubu üyeleri.

“Ron [Gula] ve ben de daha çok para kazanmak için Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA)’nı bırakıp Silikon Vadisi’ne giden süper yeteneklerden bıktık,” diyen Kellerman’ a göre ülkeyi korumak için 20 yılını harcayan insanlar bölgede görevlerini ve hedeflerini anlayan insanlarla girişimci bir deneyime sahip olabilmeli.

İlgili haber >> St Jude olayı: Hackerlar yatırım şirketlerinin yen ortağı mı oluyor?

D.C. teknoloji sahnesi uzun zamandır girişim sermayesi kıtlığı yüzünden diğer bölgelerin gerisinde kalmış durumdaydı. Bölgenin en umut verici girişimcilerinden bazıları, fırsatların daha büyük, daha bol olduğu ve kurucuların daha iyi yatırım koşulları elde edebildiği New York veya Kaliforniya’ya yöneldi.

Lakin siber güvenlik bu düzenin değişmeye başladığının görüldüğü alanlardan birisi.

“Langley ya da NSA için çalışan o sert teknolojiyi bilen ‘Emekli olmak zorunda değilim’ diyen bir gangster istiyorum”, diyor Kellerman, olur da birgün birileri neden D.C. bölgesinde bir yatırım yaptığını soran olursa diye.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu