Sektörel

Hackerlar kendilerini geliştiriyor, firmalar emekliyor

Verizon şirketi ABD’li firmaların yaşadığı siber yollardan kaynaklanan bilgi güvenliği açıklarını ile ilgili rapor yayınladı. Rapora göre, hackerlar saldırı teknik ve kabiliyetlerini geliştirirken, dikkate değer sayıda şirketin henüz en temel güvenlik önlemlerini almadığını duyurdu. 50 güvenlik şirketinden alınan verilerin analiz edilmesiyle çıkartılan rapora ilk defa bu sene sistemden bilgi hırsızlığı yapılmasa bile sisteme yetkisiz girişler de dahil edildi.

Çıkan sonuçlara göre, 63,437 sisteme yetkisiz girişten 1.367’si siber suç ile sonuçlanmış.

Sistemin içerisine sızılması birkaç gün (max) süren bir işlem olmasına rağmen şirketler genelde aylar sonra güvenliklerinin ihlal edildiğini fark ediyor.

Saldırıların yüzde 92’si 9 tip saldırı metoduyla gerçekleştiriliyor. Spesifik sektörler sadece 2-3 metodla saldırıya uğruyor.

Finans ve sağlık sektöründeki firmaların bilgi paylaşımı konusunda daha etkili çalıştığı sonucuna ulaşılan raporda, Kongre’nin sağlam işbirliği kurulmasıyla ilgili bir taslak hazırlamakta olduğu fakat müşterilerin kişisel bilgilerinin saklanmasıyla ilgili endişelerin aşılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Obama yönetimi yasal bir düzenleme henüz koymamasına rağmen, Şubat ayında özel şirketlere yönelik tavsiye mahiyetinde bilgilerin güvenli şekilde nasıl saklanacağını anlatan bir framework göndermişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu