Sektörel

Google da güncellemeyi unutursa

Google’ın mesajlaşma yazılımından önemli bir noktayı güncellemeyi unutması yüzünden, Google e-posta kullanıcıları hafta sonunda hata mesajları ve güvenlik uyarılarıyla karşılaştı.

Google, kısa süren yazılım sorunundan kullanıcıların çoğunluğun etkilendiğini belirtti.

Kullanıcılar bu sorun sırasında Gmail hesaplarına girebilmişlerse de, pek çok kişi “olağanın dışında” bir hareketlilikle karşılaştı.

Birçok kullanıcı Twitter üzerinden Google’da karşılaştıkları hataları duyurdu ve ne olup bittiğini anlamaya çalıştı.

Hata mesajları 4 Nisan tarihinden itibaren belirmeye başladı ve Gmail hesaplarından ve diğer mesaj uygulamalarından e-posta göndermeye çalışanları etkiledi.

Sorunların nedeni, Google’ın Gmail ile uygulama hizmetlerindeki güvenlik sertifikasını yenilemeyi ihmal etmesi oldu. Söz konusu sertifika, yazılımın, postanın gönderileceği yere güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlıyor ve böylece postaların izlenmesi korkusu olmaksızın iletiler gönderilebiliyor.

İki saatte çözüldü

Google’ın kendi güvenlik şebekesi Authority G2 güvenlik sertifikalarını ve diğer güvenli yazılım sistemlerini yönetiyor.

Google’da yaşanan sorun ilk farkedilmesinden iki saat kadar sonra çözüldü.

Yaşanan sorun, Google’ın Çin İnternet Ağı Enformasyon Merkezi’nce (CNNIC) yayımlanan güvenlik sertifikalarını reddetmeye başlamasını izliyor.

Google, CNNIC’teki güvenlik kusurunun bu sertifikalara artık güvenilmeyeceği anlamına geldiğini bildirdi. CNNIC ise bu kararı “kabul edilemez ve anlaşılmaz” diye niteledi.

KAYNAK : BBC

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu