Sektörel

Gizemli şirket Palantir’in mali bilgileri sızdı: 16 yıldır ilk defa zarar etmedi

Silikon Vadisi’nin gizemli şirketlerinden biri olarak bilinen Palantir, bu yıl 1 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor. Bu şekilde şirket finansal durumunu eşitleyerek 16 yıllık tarihinde ilk defa zarar açıklamamayı umut ediyor.

Palantir, son yıllarda yıldızı parlayan büyük veri (Big Data) analizinde uzmanlaşmış firmaların başında geliyor. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Big Data en basit tanımıyla başta sosyal medya ve arama motorları olmak üzere farklı kaynakların oluşturduğu bilgi yığınlarını işleyerek anlamlı verilere dönüştürmek için ortaya çıkmış bir çalışma alanı.

Palantir de bu işi yapmak üzere yola çıkmış şirketlerden biri ve son açıkladığı rakamlar şirketin dev bir atılım yapma hazırlığı içinde olduğu yönünde. Bloomberg şirketin mali belgelerine ulaştı. Rakamlar, şirketin 16 yıllık tarihinde ilk kez kar-zarar dengesine ulaştığını ortaya koyuyor. Belgelere göre ayrıca şirket halka açılmaya hazırlanıyor. 2003 yılında muhafazakâr milyarder Peter Thiel tarafından kurulan şirketin 2019 yılında halka açılacağı yönünde söylentiler ortaya çıkmış ancak bu plan ertelenmek durumunda kalmıştı. Thiel, PayPal’ı Max Levchin ile birlikte kurarak CEO’luğunu üstlenmişti. İş adamının Trump ile yakın ilişkileri olduğu biliniyor.

Rus istihbaratının tüm ülkenin internetini çökertme planları basına sızdı

Bloomberg’in açıkladığı bilgilere göre 2019’da gelirini yüzde 24 artırarak 739 milyon dolara çıkaran Plantir bu yıl bu rakamın 1 milyar dolar olarak gerçekleşmesini bekliyor. Bu 1 milyar dolarlık gelirin 839 milyon dolarının sözleşmelerden ve mevcut müşterilerle olan diğer işlerden gelmesi bekleniyor.

Müşterilerinin çoğu devlet kurumlarından

Palantir’in işlerinin büyük bir kısmı devlet kurumları ile yapılan çalışmalardan geliyor. Örneğin şirket ABD Hastalık Kontrol ve Önleme merkezlerine ve diğer sağlık kuruluşlarına koronavirüs salgınını izlemelerine yardımcı olacak yazılımlar sağlıyor. Palantir ayrıca ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza ile ortak çalışmalarından ötürü aktivistlerin ve şirket içindeki bazı kişilerin eleştirilerine maruz kalıyordu. Business Insider, Palantir’in Google’ın daha önce Savunma Bakanlığı ile havadan çekilen drone görüntülerini analiz etmek için yapay zeka kullanımına ilişkin yürütülen tartışmalı proje Project Maven’i üstlendiğini de açıklamıştı.

Pentagon-Silikon Vadisi işbirliğinin meyveleri: Maven ve JEDI

Business Insider ayrıca daha önce Palantir’in kısıtlı hisse senedi teşvikine (çalışanlara belli performansa ulaşılması karşılığında hisse senedi verilmesi) gideceğini duyurmuştu. Palantir Direktörü Khan Tasinga, personele yönelik yaptığı yazılı açıklamada, “Palantir, sadece büyümeye odaklanmaya devam etmekle kalmayıp aynı zamanda başarılı bir halka arz yolunda büyümenin uzun vadeli sürdürülebilir olmasını sağlamak için çalışacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Palantir henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu