SektörelTürkiye

EPDK Başkanı: Korkunç siber saldırılar var

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, enerji sektörünün siber güvenlik konusunda bazı tedbirler alması gerektiğini belirterek, EPDK’nın ciddi bir siber savaş yürüttüğünü söyledi. Yılmaz, “Epey mücadele ediyoruz. Acayip saldırılarla uğraşıyoruz. Korkunç saldırılar var. Bir atak geliyor, bin tane, 11 bin tane saldırı. Öyle bir savaş ki Çin’den, Amerika’dan, Rusya’dan geliyor. Resmen savaş” dedi.

İLGİLİ HABER >> TÜRKİYENİN SİBER GÜVENLİKTE YENİ STRATAJİSİ: MERKEZİ KAMU OTORİTESİ

Elektrik üretim fiyatlarının düşük seyrettiğine yönelik eleştirilere de yanıt veren Yılmaz, “Biz fiyatlara karışmayız. Serbest piyasada oluşuyor. Ancak sağlıklı seviyeye gelecek, yavaş yavaş yükseliyor” diye konuştu.

‘CİDDİ ÇABA HARCIYORUZ’

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrikte kayıp-kaçak oranlarının azaltılması için ciddi çaba harcandığını kaydetti. Yılmaz, elektrik dağıtım şirketleri için “Ar-Ge projeleri yapıyorlar. Mesafe alıyoruz. Kayıp-kaçak hedeflerini revize etmeseydik, ayakta kalamazlardı. Biraz empati yapmak lazım. Hem tüketiciyi koruyoruz hem de hizmetin devamı için gerekli. Onlar da ne olursa olsun biraz pahalı aldılar. Zannettiler ki ciddi kâr edecekler. Hizmet sektörü bu, müteahhitlik değil. Ciddi kâr beklemesinler” diye konuştu.

Yılmaz, abonelerden kesintiler dışında çamaşır makinesi gibi cihazlarının zarar gördüğü yönünde şikâyetler aldıklarını da söyledi. Yılmaz, kesinti sürelerini aşan şirketlerin tazminat ödediğini de anımsattı. Yılmaz, elektrik dağıtım şirketlerinin 5 yılda 18 milyara yakın yatırım yapacağını anımsatırken, “Bu yatırımlarla tüketici memnuniyeti yükselmeli. Tarifede şirketleri mağdur etmemeye çalışıyoruz” dedi.

İLGİLİ HABER >> 31 MART ELEKTRİK KESİNTİSİ: PARANOYAYA ÇEYREK KALA…

‘TÜM DÜNYADA KAYIP-KAÇAK BEDELİ ABONEDEN ALINIYOR’

Kayıp-kaçak bedellerinin aboneden alınması konusunda sürekli savcılıklara şikâyet edildiğini belirten Yılmaz, “Tüketici dernekleri beni şikâyet ediyor. Ancak biz bunu yapmak zorundayız. Şirketler nasıl ayakta kalacak? Tüm dünyada sistem böyle” ifadelerini kullandı.

Piyasayı karıştırmak için ‘malum yapıların’ Yargıtay’daki etkisiyle bazı kararların çıktığını söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu: “Daha önceki kararlarda ‘Sistemin gereği’ deniyordu. Bu iş böyle olmazsa şirketler bırakıp gider. ‘Verdiğimiz para da sizin olsun’ diyorlar. Kayıp-kaçak her zaman bu sistemde var. ‘Ben çıkmak istiyorum’ diyorlar. Yatırdıkları parayı da bırakmak istiyorlar. O zaman hizmet nasıl verilecek?”

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Get a trial twink to best it can be and tell all the noobs how to play.There are tons of them running around with no idea on the best setup, even with the limited options when capped at 10 and on trial.

  2. I really enjoy reading through on this web site , it holds good content . “Something unpredictable but in the end it’s right, I hope you have the time of your life.” by Greenday.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu