Sektörel

Dört büyükler, Bill Gates’sin izinden gidiyor: Kongre’de ifade verecekler

1998 yılında Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in başına gelenlerin bir benzerini dijital dünyanın dört büyükleri olan Apple, Facebook, Google (Alphabet) ve Amazon’un başındaki isimler de yaşıyor.

CEO’lar Tim Cook (Apple), Sundar Pichai (Alphabet), Jeff Bezos (Amazon) ve Mark Zuckerberg (Facebook) ABD Kongresinin Tekel Kurulmasını Önleyici (Antitröst) alt komitesinde ifade verecek. Bu olay Microsoft kurucusu Bill Gates’in 22 yıl önce aynı konuda Kongre karşısına çıkmasından sonra teknoloji dünyasıyla ilgili yaşanan en büyük duruşma olacak.

Gates, geliştirdiği işletim sisteminin teknoloji sektöründe tekel olma çabası içerisinde olmadığını yıllar önce böyle anlatmaya çalışmıştı:

 

4 büyük şirketin CEO’su, çarşamba günü geçen seneden beri devam eden soruşturma kapsamında, şirketlerinin pazar hakimiyetine yönelik komitenin sorularını yanıtlayacak.

4 büyükler arasında daha önce de Kongre karşısına geçmiş yöneticiler bulunuyor. Örneğin Mark Zuckerberg, Facebook üzerinden ABD seçimlerine müdahale iddialarını cevaplandırırken, sert kayaya toslamıştı:

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu