Sektörel

Dell’de zararlı yazılım şoku!

Bir süre önce Lenovo’nun, fabrika çıkışı yüklenen yazılımlarından birinin, zararlı işlemler yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Şimdi Dell’in PC’lerinde de benzer bir tehlike baş gösterdi.

Lenovo örneğinde, üreticinin fabrikada bilgisayara yüklemiş olduğu Superfish isimli çeviri yazılımı, Lenovo’dan gizli olarak kullanıcıların özel bilgilerini çekerek bazı istenmeyen reklamlar göstermeye çalıştığı ortaya çıkmıştı. Lenovo olayı öğrendiğinde, Superfish ile işbirliğini keserek yazılımı bilgisayarlarından kaldırmıştı.

Kullanıcılar şimdi Dell’in bilgisayarlarında da benzer bir yazılım buldular. eDellRoot isimli, root level izne sahip yazılımı şüpheli bulan bir kullanıcının Twitter’da paylaştığı bilgiler üzerine ortaya çıkan olayda, eDellRoot’un aynı SuperFish’de olduğu gibi 2039’a kadar geçerli bir sertifikaya sahip olduğu ve bilgisayardaki her şeye erişmeye izni olduğu ortaya çıktı.

Dell konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmış değil ancak bu olayın büyüyeceğini tahmin etmek zor değil ve Dell’in, bilgisayardaki her veriye ulaşabilen bu gizli yazılımı nasıl açıklayacağı da büyük merak konusu.

KAYNAK: CNN TÜRK

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu