BizNet

Biznet Genel Müdürü Yokuş: DNA’mıza değişim ve dönüşümü ekliyoruz

Biznet Bilişim Genel Müdürü Serdar Yokuş

Türkiye’de internetin yeni yeni evlere girmeye başladığı bir dönemde kurulan Biznet Bilişim’in 2011 yılından beri ortağı olan Faruk Eczacıbaşı, bu yıl şirketin bütün hisselerini aldı. Bu değişim ile beraber şirketin dönüşümüne ve büyümesine liderlik yapmak için Serdar Yokuş; genel müdür olarak getirildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi mezuniyetinin ardından, bilgi ve iletişim sektöründe çeşitli görevleri yürüten Yokuş, öngörülerini ve şirket ile ilgili planlarını Siber Bülten’e anlattı. Yokuş; önümüzdeki dönemde “çok farklı” bir Biznet ile karşılaşacağımızı vurguladı. Şirketin sadece Türkiye için değil bölge için de en yetkin siber güvenlik şirketi  olacağını ifade etti. “Sadece Türkiye ile sınırlı kalmak istemiyoruz. Dünyanın farklı yerlerinde hem bu yetkinliğimizle hizmet vermek hem de yetkinliğimize; siber güvenlik alanlarındaki değişiklikleri algılayıp adapte olacak bir sürdürülebilirlik katmak istiyoruz,” diye konuştu.

Şirketin yurtdışı açılımının bir parçası olarak Hollanda’da 4 Nisan’da bir ofis açtığını ve 19 Temmuz’da da bu açılışı duyuracakları bir etkinlik düzenleyeceklerini dile getiren Yokuş; Hollanda’da hem siber güvenlikle ilgili ciddi bir ihtiyacın bulunduğuna, hem de şirkete katma değer sağlayacak büyük bir siber güvenlik kümelenmesi olduğuna dikkat çekti. Yokuş, farklı bölgelerde de bir ofis açmak için daha önce araştırmalar yaptıklarını ancak Avrupa pazarını daha önemli gördükleri için Hollanda’ya öncelik verdiklerini, şimdi bu aşamayı tamamladıkları için ibreyi tekrar farklı bölgelere çevirdiklerini, bunun için de gelecek ay fizibilite çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Yokuş, “Biznet’in sahip olduğu bilgi ve tecrübe sadece Türkiye için değil, dünyada da aynı geçerliliğe sahip. Bilgi güvenliği alanında yetişmiş insan açığı ileride de devam edecek. Bu ihtiyaç daha fazla hissedilecek. Küresel bir bakış açısı ile ilerlememiz gerekiyor. Farklı bölgelerden öğrenecek çok şeyimiz var. Bunu Türkiye’ye taşıyıp ülkemizde büyümemiz ve ülkemizdeki yetkinlik artışını dünyaya yansıtmamız gerekiyor,” dedi.

TÜRKİYE TRENİ KAÇIRMADI

Bazı yetkin insanlar, bu değişim ve dönüşüm çerçevesinde Türkiye’nin treni kaçırdığı yorumunda bulunuyordu. Ancak Biznet Genel Müdürü Yokuş, aynı fikirde değil. Yokuş, ortada klasik bir manada bir tren olmadığı görüşünü taşıyor. Yokuş, “Türkiye’nin hep treni kaçırdığı söylenir. Ama bu dönüşüm öylesine bir hızla yaşanıyor ki, tren; sürekli hareket eden döngüsel bir trene dönüştü. Asıl önemli olan; Türkiye, bu dönüşüm trenin hangi kompartımanına bineceğini seçmeli ve oraya odaklanarak emek vermeli” yorumunda bulundu.

Yokuş, dijital dünyada yaşanan akıl almaz dönüşümün; ancak Biznet’in genlerine işlediğinde sürdürülebilir başarının yakalanabileceğini anlattı. Günümüz dünyasında sürekli bir değişim olduğunu vurgulayan Yokuş, “Bu dönüşümü genlerimize yerleştirirseniz ayakta kalabilirsiniz. Bizim, Biznet’te oluşturmaya çalıştığımız DNA mühendisliği. DNA’mıza bu değişim ve dönüşümü takip edebilme yetkinliğini katmaya çalışıyoruz,” dedi.

Tecrübeli yönetici; günümüzde en değerli şeyin ‘bilgiyi yönetmek ve inovasyon aracı olarak kullanmak’ olduğunu dile getirerek Biznet’in bu konuda yoğunlaşacağını aktardı. Bilgi güvenliğinde sektöründe büyük ve olgunlaşmış dev şirketlerinin olmadığını söyleyen Yokuş, “Bilgi güvenliği şirketleri geleceğin en büyük şirketleri olacak. Biz buna inanıyoruz. Böyle bir yapıya giderken buna hazırlık yapmaya çalışıyoruz. Bilgi güvenliğinde büyük bir şirket yok. Bu açığı kapatabilecek bir danışmanlık ve çözüm şirketi oluşturmaya çalışıyoruz,” diye konuştu.

Yokuş, bu noktada en önem verdiklerini hususun yetkinlik olduğunu belirtti. Türkiye’deki pek çok ihtisas okulu olduğunu ancak bilgi güvenliği alanında uzmanlaşmış bir okulun olmadığını anlattı. Biznet’in Sakarya Üniversitesi ile EKS siber güvenliği konusunda iş birliği yaptığını ve birlikte bir kamp düzenlediklerini hatırlatan genel müdür, bu kampın çok önemli olduğunu, öğrencilerin de büyük bir ilgi gösterdiğini vurguladı. Sakarya Üniversitesi ile başlatılan bu işbirliği çalışmasını arttırarak bu alanda önde gelen diğer üniversitelerle geliştirmek için görüşmelerinin devam ettiğini de dile getirdi.

ZORUNLU ASKERLİK YERİNE SİBER ASKERLİK GELMELİ

Genel Müdür Yokuş, bu değişim ve dönüşümde üniversitelere ihtiyaçları olduğunu vurguladı. “Bilginin her gün değiştiği ve dönüştüğü bir dünyada; okullarda geleneksel bir yaklaşımla devam edilmesi kadar abes bir durum olamaz. Hala okullarda, öğrencilere, bilgiyi öğretiyoruz. Oysaki makinalar bilgiyi çok daha iyi öğrenebiliyor artık. Öğrencilere; bilgiyi nasıl kullanabileceğini, hayal etmeyi ve inovasyonu öğretmeliyiz. Devrimsel bir yaklaşım gerekiyor. Gençlerimizi gelecekteki yapıya uygun bir formasyon sağlamamız gerekiyor,” uyarısında bulundu.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSM) siber güvenliğe ilişkin bir kümelenme oluşturduğunu anlatan Yokuş, bu adımların artırılması gerektiği görüşünde: “Devlet bazı adımlar attı ama dünya ile karşılaştırdığımızda gidecek çok yol var. Dünyaya baktığımızda devlet, kamu, özel şirketler ve akademik yapı bir araya geliyor ve liderliği de devlet yürütüyor. Bunu alıp sürükleyen devlet oluyor. [Türkiye’de] dağıtılmış bir sahiplenme vardı. SSM son dönemdeki adımlarla bunu destekliyor. SSM nin önderlik yaptığı bu girişimi ciddi anlamda önemsiyor ve destekliyoruz,” dedi.

Devletlerin artık siber orduları oluşturmaya çalıştığını belirten Serdar Yokuş, “Madem ki artık farklı bir dünyadayız, zorunlu askerlik yerine siber askerlik gelmeli. Kara, hava, deniz, uzay ve artık yeni bir alan var: Siber alan. Buranın da kendisine has bir ordusu olmalı. Askerlik yasalarından, iş hukukuna, ceza kanunlarına kadar hepsinin, içinde bulunduğumzu yeni dünyaya göre düzenlenmesi gerekiyor,” dedi.

Bu formasyonun hatta anaokullarına inmesi gerekiyor. Örneğin; anaokullarında çocukların “ben büyüyünce trafik polisi olacağım” şarkısı söylüyor. O çocuk büyüdüğü zaman, trafik polisi diye bir meslek belki olmayacak veya yapısı değişecek. Sürücüsüz araçlar artık hayatımızda. İş yapma tarzı değişiyor. İşin organizasyonu değişiyor. Finansmanı da değişiyor,” dedi. Yokuş, polislerin artık bilgi işlem elemanına dönüşeceğini anlattı. “Bugün IoT’yi konuşuyoruz. İnternete bağlı milyarlarca cihazdan bahsediyoruz. Geçmişte bir yerde duran ürünler artık kendi aralarında bilgi alıp veriyorlar. Kendi kendine karar veriyorlar. Üç sene içinde 100 milyar IOT ürünün olduğu bir yapıdan bahsediyoruz,” diye ekledi.

MATRİX DÜNYASINDAN UZAK DEĞİLİZ

Biznet Genel Müdürü Yokuş, günümüz dünyasında en önemli hususun bilgileri doğru analiz edip bunlarla inovatif bir şey yapmak olduğunu vurguladı. Ancak çok fazla bilgi üretildiğini, bunları değerlendirmek için de makinelere ve yapay zekâya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. “Bunları anlamlandıracak bir insan yok. Yine makineleri kullanacağız. Matrix dünyasından uzak değiliz,” dedi.

Bu teknolojileri güvenlik alanında da kullanmak üzere çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Serdar Yokuş, “Birleştirme ve önceliklendirme yapabilen yeni nesil zafiyet yönetim aracı Bizzy’nin ilk versiyonu şu anda kullanımda. Bu platforma makine öğrenmesi ve yapay zeka yetenekleri de kazandırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyerek Bizzy 2.0 üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: