KüreselSektörel

Şirketler siber güvenlik uzmanı kiralamaya başladı

Şirketler ve devletler gelecek 5 yıl içinde açılacak olan bir milyondan fazla yeni siber güvenlik pozisyon açıklarını doldurmaya çabalıyorlar. Cyber360 şirketi Genel Müdürü Mark Aiello, “Düşündüğümüzden daha fazla siber güvenlik uzmanı olabilir. Sadece Amerika’da 1 milyondan fazla siber güvenlik uzmanı olacak” diyor. Buna rağmen yeni istihdam kategorisinin kayıtlarının düzgün tutulmadığından dolayı sayılabilmesinin çok zor olduğunu belirten Aiello, “Meslek isimlerinde bir standart yok ve birçok siber güvenlik uzmanı birçok farklı şapkalar takıyor. Bazen kendilerine sadece siber güvenlik uzmanı diye tanımlamıyorlar” ifadelerini kullandı. Frost & Sullivan’ın tahminine göre 2015’te bilgi güvenliği uzmanlarının sayısı sadece Amerika’da 1.6 milyon iken 2017’de 2 milyonun üzerine çıkacak.

İLGİLİ HABER >> İNGİLİZ MERKEZ BANKASI HACKER İSTİHDAM EDECEK

Siber uzmanlar heyecan istiyor

Siber istihdam açığı genelde kalifiye eleman bulamadıklarını söyleyen insan kaynakları yöneticileri ve şirketler tarafından şikayet ediliyor. Ailleo’nun durumu ise biraz farklı. Ailleo rekabetin sert olduğunu fakat eleman bulunabileceğini söylüyor. Ailleo, “Biz tüm zamanımızı siber uzmanların nereye gittiği ve ne yaptıklarına harcıyoruz. Sektörel toplantılara ve konferanslara katılıyoruz” diyor. Rakamlar açıkça siber güvenlik istihdam açığını bize söylüyor fakat gözden kaçan konu tecrübeli siber yeteneklerin nerede çalışmaya gönüllü ve istekli oldukları olabilir. IBM Güvenlik Müdürü Caleb Barlow, “En iyi güvenlik kafaları sadece parayla satın alınamaz. Bu insanlar canavarın karnında olmak istiyorlar. Yani güvenliğin en heyecanlı ve meydan okunan yerlerinde çalışmak istiyorlar. Bankalar gibi ana hedefleri korumak ya da büyük güvenlik şirketlerindeki lider uzmanlarla beraber çalışmak istiyorlar. Siber güvenlik dünyasının tam içinde olmayan şirketler,  ne kadar para teklif ettikleri önemli olmaksızın en iyi yetenekleri çekmekte sorun yaşayacaklar” dedi.

İLGİLİ HABER >> FBI OTÇU HACKERLARAMUHTAÇ MI KALDI?

IBM, müşterilerine siber güvenlik uzmanı kiralıyor

CISO kısa adıyla bilinen ‘Baş Bilgi Güvenliği Görevlileri’, işe almada en zor pozisyonlardan biri. Barlow, “Yükselen veri ihlalleriyle, CISO’nun görevi siber güvenlik dünyasında en çok istenen görevlerden biri oldu fakat o genellikle doldurulması en zor işlerden biri konumunda” dedi. IBM de CISO’ya gerektiğinde en tecrübeli elemanlarını kiralayabileceklerini söyledi. Barlow ayrıca, “IBM, CISO seviyesinde farkı sektörlere hizmet verebilecek geniş bir uzman havuzuna sahip. Ve biz birçok müşterimize CISO’da tam zamanlı çalışanlar gibi IBM elemanı vererek yardım ediyoruz. IBM Güvenlik servisiyle yapılan bu ilişki genelde 3 ila 9 ay arasında sürüyor, ama CISO’ya çok yıllar bu geçici hizmetleri sağladık. Bunlar CISO’nun en sık müşteri sitelerinde uzaktan olarak hizmet verdi. İş birliği bittiğinde ise IBM’deki görevlerine geri dönüyorlar” ifadelerini kullandı.

Siber yeteneklerini kiralayan siber güvenlik servis sağlayıcıları her geçen gün artıyor. Onların arzı ise büyük bir taleple karşı karşıya kalıyor. Peki şirketler ve devlet kurumları kendilerine uygun siber savaşçıları nereden bulacak? Burada çeşitli siber pozisyonlarda uzmanlaşmış 10 şirketin kısa listesi bulunuyor.

Kiralama, tam zamanlı siber güvenlik uzmanı çalıştırmaktan birçok sebepten ötürü daha mantıklı. Bunlardan biri de onları bulmadaki zorluklar. Frost & Sullivan’a göre sadece 2014 yılında yaklaşık 5 güvenlik profesyonelinden biri işverenini veya çalışma durumunu değiştirdi. Siber güvenlik profesyoneli işe alma düşüncesi ve onu tekrar aynı pozisyonlar için yapmak çok göz korkutucu. Bu baş ağrısı oluşturan işler siber istihdam firmalarına bırakılabilir.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu