KüreselSektörel

Pentagon ilk kez özel sektörle kötücül yazılım istihbaratı paylaştı

SUFFOLK, Va. (June 16,2016) Participants at Cyber Guard 2016 works through a training scenario during the nine-day exercise Suffolk, Va., June 16, 2016. (DoD Photo by Navy Petty Officer 2nd Class Jesse A. Hyatt)

ABD Savunma Bakanlığı tarihinde ilk kez elindeki kötücül yazılımları özel sektör ile paylaştı. Geçtiğimiz hafta Siber Komutanlığın altında yer alan Cyber National Mission Force (CNMF) yakaladığı iki kötücül yazılımın örneklerini VirusTotal ile paylaştığını duyurdu.

Tehdit paylaşım sitesi olarak İspanya’da kurulan VirusTotal 2012 yılında Google tarafından satin alınmış, bu sene içinde de şirketin güvenlik şirketi haline gelen Chronicle’ın parçası olmuştu. ABD Savunma Bakanlığı 2014’ten bu yana özel sektör temsilcileriyle tehdit bilgisi paylaşabileceği bir mekanizma üzerinde çalışıyordu.

Pentagon’dan VirusTotal’e verilen zararlı yazılımların ikisi de LoJax olarak bilinen kötücülün varyantları ve sitenin profilinde bulunabiliyor. LoJax’in, Rusya’nın menfaatleri doğrultusunda siber operasyonlar düzenlediği bilinen Fancy Bear adlı hacker grubunun altyapısını kullandığı ortaya çıkmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: