KüreselSektörel

İngiltere siber güvenlik uzmanı krizinin eşiğinde

 

Siber güvenlik son yıllarda git gide önem kazanır ve ülkeler bu yönde politika geliştirmeye çalışırken, bu alanda yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı da ön plana çıkmaya başladı.

Bazı ülkeler yetenekli veya yetişmiş insan gücünü ülkelerine çekebilmek için şartları kolaylaştırırken, İngiltere’nin Ekim 2015’te açıkladığı yönerge ise, Londra’nın şartları zorlaştırdığı şeklinde yorumlandı.

İngiltere Başbakanı ve Maliye Bakanı, siber güvenliğe yönelik açıklamalarında bu konunun önemine dikkat çekmiş ve Savunma Bakanı Phillip Hammond, yüzlerce kişiyi bu alanda istihdam etmeyi planladıklarını söylemişti. Ancak hükümetin, Ekim 2015’te açıkladığı göçmenlik yönergesi ile siber güvenlik uzmanlarını Avrupa Birliği dışından istihdam etmek isteyen şirketlerin işini kolaylaştırmadıkları yönünde yorumlar ortaya atıldı.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE’DE “DEVLET SEVİYESİNDE GÜVENLİK”TE BÜYÜK AÇIK

Siber güvenlik uzmanı, hala ülkenin “insan gücü açığı” listesinde. Ancak Hükümet, yeni yönergede şirketlerin, Avrupa Birliği ülkeleri içinde 28 gün boyunca iş ilanı verme zorunluluğunu da kaldırdı. Uzmanlar, hükümetin bu adımla işleri kolaylaştırmak şöyle dursun zorlaştırdığı görüşünde.

Göçmenlik bürosu MediVisas’dan Victoria Sharkey, Computer Weekly dergisinde yaptığı açıklamada,  yeni yönergeyi yorumladı. Sharkey, “Bu özellikle yeni kurulan işletmeler için zor. Ancak az sayıda şirket, İngiltere Ticaret ve Endüstri Bölümü’yle çalışabilir. Bu yüzden pek çok şirket, hala 28 günlük haktan yararlanamayacak” dedi. İngiliz uzman, Londra yönetiminin siber güvenlik uzmanını hala “insan gücü açığı” olarak değerlendirdiği bir ortamda bu yeni adımı “kısıtlayıcı” olarak değerlendirdi.

İLGİLİ HABER >> SİBER GÜVENLİKTE UZMAN AÇIĞI CYBARY’E YARADI

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği dışından insanları istihdam etmek için şirketlerin yeterlilik belgesi almasını şart koymaya karar verdi. Yeterlilik belgesi almak için ise sponsor lisansınızın olması gerekiyor.

Yeni kurulan bir şirketin, Avrupa Birliği dışından insan gücü getirmesi için hem İçişleri Bakanlığı hem de İngiltere Ticaret ve Endüstri Bölümü’yle çalışması gerekiyor. Ayrıca bu yeni kurulan işletmelerin, hisselerinin yüzde 25’nin de büyük bir şirket tarafından sahip olunmaması gerekiyor. Yani, bir melek yatırımı alan start-up’in bu hakka sahip olması baştan seçenek dışı kalıyor.

Bunların yanı sıra, işe alınacak kişinin 5 yıllık bir iş geçmişinin de olması gerekiyor. Siber güvenlik uzmanı olarak İngiltere’de istihdam edilebilmeniz için ayrıca bir gruba da liderlik yapmış olduğunu kanıtlamanız gerekiyor.

İngiliz uzman Sharkey, hükümetin istihdam noktasında işleri kolaylaştırdığına yönelik söyleminin içinin boş olduğuna dikkat çekti.

Uzman Adrian Davis da beş yıllık deneyimin başka sektörlerde istendiğine emin olmadığını belirterek, hükümetin son adımının daha çok göçmenlikle ilgili olup, siber güvenlik alanındaki istihdam eksikliğiyle ilişkili olmadığını savundu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu