KüreselSektörel

Google Chromebook’taki güvenlik açıklarının bulunması için kesenin ağzını açtı

Google, Chromebook adını verdiği laptopunda güvenlik açığı bulunması için açtığı ödül avcılığı yarışmasında ödülü iki katına çıkardı. Böylece, Chromebook’ta açık bulanların kazanacağı ödül, 100 bin dolara yükseltilmiş oldu. Bu kararın sebebi ise, yarışmanın yeterince ilgi çekmemiş olması.

Google konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, 50 bin dolarlık ödüle kimsenin tenezzül etmediğini duyurdu. ‘Çok çalışma büyük ödülü hak eder’ ifadesini kullanan teknoloji devi, yeni ürüne misafir modunda erişim sağlayan araştırmacılardan kalıcı bir zaafiyeti ortaya çıkarmalarını bekliyor.

Fakat araştırmacıların işi o kadar da kolay değil. Chromebook’un misafir modunda kullanıcılar dosya indirebiliyor ancak Play Store’dan bile olsa uygulama edinemiyorlar. Zararlı yazılım içeren uygulama yüklemek araştırmacıların ve hackerların sık başvurduğu bir yöntem olduğu için bu yolun kapanması, birçok araştırmacının yarışmaya girmekten caymasına sebep oluyor.

Bu arada şirket Chrome’un zararlı URL’leri belirleyen Safe Browsing özelliğini bypass edebilecek güvenlik araştırmacılarına da ödül vereceğini açıkladı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu